Noul star al italienilor este dorit atât de Juve, cât şi de Inter Milano

Serie A

Giacomo Raspadori este numele la modă în fotbalul italian.

Presa din această ţară anunţă că atât campioana, Inter, cât şi fosta campioană, Juventus, vor să-l transfere pe tânărul atacant de la Sassuolo.

Giacomo Raspadori are 21 de ani şi este cotat la 15 milioane de euro. El joacă la Sassuolo din 2009, fiind un fotbalist crescut de formaţia la care joacă şi Vlad Chiricheş.

A debutat la prima echipă în 2019 şi a marcat până acum de 9 ori în 44 de meciuri. Raspadori a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Italiei în partida cu Lituania, disputată miercuri seara, în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal. Italia s-a impus cu scorul de 5-0, iar Raspadori a marcat în minutul 24, după ce cu zece minute mai devreme provocase autogolul lui Utkus.

Potrivit presei italiene, Sassuolo nu vrea să se despartă de jucător pentru mai puţin de 25 de milioane de euro. Juve ar fi favorită la transferul fotbalistului, datorită relaţiei apropiate pe care conducerea juventinilor o are cu cea a lui Sassuolo.

Afla mai multe despre: giacomo raspadori