Nu a fost debutul dorit! Thierry Henry, învins în primul meci ca antrenor la Monaco

Venirea lui Thierry Henry nu a oprit prăbuşirea lui Monaco. Echipa din Principat a pierdut al cincilea meci consecutiv în campionat şi a ajuns pe loc retrogradabil.

Thierry Henry şi-a început cu stângul cariera de antrenor principal. A pierdut la debutul la Monaco pe terenul celor de la Strasbourg, în etapa a 10-a din Ligue I. A fost 2-1 pentru gazde, iar monegascii nu au avut nicio şansă la victorie. Au primit primul gol în minutul 17, iar cu şase minute înainte de final Mothiba a mărit diferenţa în favoarea rivalilor trupei lui Henry.

Golul roş-albilor a venit abia în prelungiri. Tielemans a marcat din penalty, în prelungiri, însă cu o nouă înfrângere Monaco a ajuns acum pe penultimul loc în clasament. Are doar şase puncte la fel ca şi utlima clasată, Guingamp. Thierry Henry a preluat-o pe AS Monaco în urmă cu o săptămână înlocuindu-l pe Leonardo Jardim pe banca fostei finaliste de Champions League.

Afla mai multe despre: henrymonacostrasbourg