"O nebunie!". Reacţia lui Verstappen după ce a câştigat primul său titlu mondial în Formula 1

Formula 1

Pilotul olandez Max Verstappen, care a câştigat, duminică, primul său titlu mondial, este convins că poate obţine multe trofee în următorii ani.

"Am cârcei (n.r. - la picioare)! E o nebunie, nici nu ştiu ce să spun! Am avut un pic de noroc, în sfârşit! Scopul meu când eram mic a fost să devin pilot de Formula 1. Speri la victorii, podiumuri, să auzi imnul naţional olandez. Şi acum să fiu aici, campion mondial, cu tatăl meu aici, e ceva incredibil. Totul s-a întâmplat în ultimul tur, este o nebunie! Familia mea, prietenii mei, cei care m-au împins să fiu mai bun, toţi sunt aici. Mi-am pierdut vocea. Să văd atât tricouri portocalii care mă susţin, aici, dar şi peste tot în lume, este incredibil. Pot să mai câştig mult timp de acum încolo cu asemenea fani extraordinari.

Lewis este un pilot uimitor şi un concurent uimitor. Am avut momente grele, dar face parte din sport, toată lumea vrea să câştige. Anul viitor vom reveni şi vom încerca să facem totul din nou. Un mesaj pentur echipa mea? Îi iubesc şi sper să putem face asta încă 10-15 ani. Vreau să stau cu ei pentru restul vieţii mele. Este o nebunie, dar sunt atât de fericit. Christian (n.r. - Horner) şi Helmut (n.r. - Marko) au crezut în mine în 2016, ca să fac parte din echipă, am avut obiectivul de a câştiga titlul mondial şi acum am reuşit", a declarat Verstappen.

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, a XXII-a etapă, ultima, a Campionatului Mondial de Formula 1 şi, totodată, primul său titlul mondial. El a fost urmat de Lewis Hamilton, pe care l-a întrecut în ultimul tur, într-o nouă cursă controversată, cu haos în deciziile comisariilor FIA. Spaniolul Carlos Sainz jr. (Ferrari) a completat podiumul.

Afla mai multe despre: max verstappenformula 1campionreactie