O nouă înfrângere pentru Mainz în Bundesliga. Alex Maxim a fost introdus în a doua repriză

Bundesliga

Hertha Berlin a câştigat meciul din etapa cu numărul 24 din Bundesliga împotriva celor de la Mainz.

Hertha a câştigat cu scorul de 2-1 şi a revenit în prima jumătate a clasamentului, în timp ce Mainz rămâne pe locul 12 şi a ajuns la patru înfrângeri în ultimele cinci partide. Pentru Hertha au marcat Grujic şi Stark, în timp ce oaspeţii au punctat prin autogolul aceluiaşi Stark.

Alex Maxim a fost introdus în teren în repriza a doua, în minutul 79. Internaţionalul român nu a avut niciun impact asupra meciului şi nu a reuşit să îşi ajute echipa să întoarcă rezultatul.

Cele două sunt vecine de clasament, Hertha este pe 10, cu 32 de puncte, în timp ce Mainz este pe 11, cu două puncte mai puţin.

Hertha Berlin a căzut pentru prima oară în acest sezon în a doua parte a clasamentului după înfrângerea cu Bayern din etapa trecută, 0-1. Ondrej Duda este golgheterul echipei din capitala Germaniei, cu 10 goluri, trei dintre ele fiind marcate în 2019.

Echipa lui Maxim are 30 de puncte şi poate sta liniştită, nicio echipă care a adunat acest număr de puncte după 23 de etape nu a retrogradat, iar un avantaj este faptul că sunt neînvinşi în ultimele patru meciuri cu Hertha, în tur câştigând cu 2-0.

Echipe probabile

Hertha: Jarstein – Stark, Lustenberger, Torunarigha – Lazaro, Maier, Grujic, Mittelstädt – Duda – Selke, Kalou (c)
Absenţi: Darida, Kade, Kopke, Luckassen, Plattenhardt, Rekik

Mainz: Müller – Brosinski, Bell (c), Niakhate, Martin – Öztunali, Gbamin, Latza – Quaison – Onisiwo, Mateta
Absenţi: Adler, Boetius, Holtmann

Afla mai multe despre: herthamainz