Odense - SCM RM Vâlcea 25-26. Victorie dramatică pentru SCM Râmnicu Vâlcea în Danemarca

Handbal

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a învins duminică, în deplasare, formaţia Odense Handbold, scor 26-25 (13-10), în etapa a 13-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Principala marcatoare pentru SCM a fost Mineskavja 6 goluri, iar de la gazde s-au remarcat Groot şi Hojlund, cu câte 6 reuşite.

În urma rezultatului, SCM Râmnicu Vâlcea urcă pe locul 6, cu 6 puncte, iar în ultima etapă va evolua pe teren propriu cu Brest.

SCM mai are de jucat însă restanţele cu Borussia, din etapele a 6-a şi a 9-a, plus disputa cu Podravka, din etapa a 4-a, nici ea programată încă.

În grupa A, CSM Bucureşti se află pe locul 4 (13 puncte) şi două restanţe de disputat.

Min 40. Scorul este 15-17. Gol marcat de formaţia daneză

Min 37. Odense a redus din handicap. Doar două goluri mai separă cele doua echipe

Min 30. A început repriza a doua în Danemarca

Pauză. Vâlcea conduce în Danemarca!

Min 28. Intercepţie şi gol. Al zecelea al formaţiei gazdă.

Min 27. Hald marchează şi reduce din diferenţă. Româncele mai au trei goluri avans

Min 24. Gol Vâlcea. Reuşita cu numărul 12 a fetelor lui Pera: a punctat Elghaoui

Min 17. Odense are în continuare probleme mari pe faza de atac. Vâlcea are cinci goluri avans după prima jumătate a reprizei

Min 11. Groot marchează în sfârşit pentru gazde. Scorul este 3-5

Min 10. Continuă perioada proastă a gazdelor. Vâlcea marchează din nou

Min 8. Perioadă bună a vâlcencelor. Odense nu mai reuşeşte să înscrie, în timp ce Mireya Gonzalez face 4-2 pe contraatac. Daneze au mai bine de şase minute fără gol marcat

Min 5. Vâlcea a marcat primul gol

Min 2. Primul atac al fetelor noastre este ratat. Odense profită şi marcheză al doilea gol

Min 1. A început partida, iar danezele au marcat primele.

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a anunţat, vineri, prelungirea contractelor cu patru jucătoare străine şi antrenorul Florentin Pera. Alte patru handbaliste vor părăsi echipa.

Astfel, antrenorul Florentin Pera şi-a prelungit contractul pe un sezon, la fel ca şi jucătoarele Jelena Trifunovici, Mireya Gonzalez Alvarez  şi Kristina Liscevici, în timp ce Asma Elghaoui a semnat pe încă două stagiuni.

”Urmează să finalizăm şi alte înţelegeri cu jucătoarele noastre în perioada următoare”, a precizat clubul.

La rândul său, conducătorul clubului, Florin Verigeanu, a punctat: ”Noi suntem adepţii continuităţii şi ne-am fi dorit ca toate fetele să rămână la Râmnicu Vâlcea. Din păcate, nu s-a putut acest lucru, iar o parte din ele vor pleca din vară, anume Marta Batinovici, Marta Lopez, Alicia Fernandez şi Maren Aardahl. Bineînteles, în locul lor vor veni alte jucătoare, care sperăm să se integreze rapid în echipă. În curand vom anunţa şi noile transferuri efectuate”.

În prezent, SCM Râmnicu Vâlcea se află pe locul 3 în clasamentul Ligii Naţionale, cu 8 partide şi 21 de puncte, iar în Liga Campionilor ocupă locul 7, cu 4 puncte, din nouă meciuri jucate.

Afla mai multe despre: florentin peravâlcea