Olanda, fără replică în prima repriză din optimile contra Cehiei. Contra performanţa bifată de naţionala lui De Boer

EURO 2020

Olanda şi Cehia au terminat la egalitate, 0-0, prima repriză a partidei din optimile Euro 2020.

Pentru prima dată de când a început turneul final, Olanda nu a trimis nici măcar un şut pe spaţiul porţii lui Vaclik. De când a început competiţia, olandezii au tras în fiecare meci, în prima repriză, măcar un şut pe spaţiul porţii adverse.

Unul dintre jucătorii cheie ai naţionalei pregătite de Frank de Boer, Georgino Wijnaldum a bifat doar patru pase şi a atins de numai 13 ori mingea în prima repriză a partidei cu Cehia.

De precizat că Olanda a câştigat primele patru meciuri la un turnel final al Campionatului European doar în 2000. La Euro 200o, Frank de Boer, actual selecţioner al olandezilor, a jucat toate minutele celor patru meciuri pe care Olanda a reuşit atunci să le câştige consecutiv.

Afla mai multe despre: olandaeuro 2020