Olanda, noua campioană mondială la handbal feminin. Olandezele au marcat la ultima fază şi au cucerit în premieră titlul mondial

CM Handbal

Olanda este noua campioană mondială la handbal feminin, după o victorie cu Spania în finală, scor 30-29 (16-13).

Lois Abbingh, fosta jucătoare de la HCM Baia Mare, a marcat din şapte metri în ultima secundă şi a adus succesul Olandei, la capătul unui meci marcat de mai multe răsturnări de situaţie.

Olandezele s-au ales cu această aruncare de la şapte metri după o fază extrem de ciudată. Cu câteva secunde înainte de final, Ainhoa Fernandez a blocat un contraatac al olandezelor, făcând paravan la portar, iar arbitrul a considerat că jucătoarea spaniolă s-a aflat în semicerc şi a decis să acorde şapte metri şi să o elimine.

Abbingh a transformat şi i-a adus Olandei primul titlu mondial din istorie.

Olanda, noua campioană mondială la handbal feminin

Naţionala de handbal feminin a Olandei a câştigat, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial din Japonia, după ce a învins, în finala competiţiei, reprezentativa Spaniei, cu scorul de 30-29 (16-13). România a încheiat pe locul 12 şi va evolua la turneul preolimpic 3 cu Norvegia, Muntenegru şi Coreea de Nord.

Tot duminică s-a disputat şi finala mică a Campionatului Mondial, între Rusia – Norvegia, scor 33-28 (18-15).

Olanda s-a calificat direct la Jocurile Olimpice din 2020.

De asemenea, turneele preolimpice se vor desfăşura între 20-22 martie 2020, iar componenţa acestora este:

Turneu 1: Spania, Suedia, Argentina, Senegal;

Turneu 2: Rusia, Serbia, China, Ungaria;

Turneu 3: Norvegia, Muntenegru, România, Coreea de Nord.

România va juca, în ordine, cu Coreea de Nord, Norvegia şi Muntenegru.

Primele două clasate la fiecare din cele trei turnee se vor califica la Jocurile Olimpice din 2020.

România s-a clasat pe locul 12 la Campionatul Mondial, în condiţiile în care obiectivul era clasarea în primele opt. Tricolorele ajung însă la turneele preolimpice datorită locului 4 obţinut la Campionatul European din 2018.

Rezultatele complete ale României la Campionatul Mondial din Japonia sunt: 16-31 cu Spania, 29-24 cu Senegal, 22-20 cu Kazahstan, 26-27 cu Muntenegru, 28-27 cu Ungaria, 18-27 cu Rusia, 22-34 cu Suedia şi 20-37 cu Japonia.

În 2017, titlul mondial a fost câştigat de Franţa, care la această ediţie a încheiat pe locul 13.

Afla mai multe despre: handbal