VIDEO | De nerecunoscut! Meci îngrozitor făcut de Halep cu Vandeweghe. Liderul mondial părăseşte turneul de la Stuttgart încă din sferturi

Simona Halep

Simona Halep, locul I WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-1, de jucătoarea americană Coco Vandeweghe, locul 16 WTA, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în semifinale, la Stuttgart, de favorita publicului, Laura Siegemund, cu scorul de 6-4, 7-5.

În continuare, liderul mondial va evolua la turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid, din 7-12 mai, competiţie la care este deţinătoarea trofeului.

În ciuda eliminarii premature, Halep nu este în pericol să-şi piardă locul I în clasamentul WTA.

Simona Halep - Coco Vandeweghe 4-6 / 1-6

15:54 >> Game, set şi meci Coco Vandeweghe. Americanca a închis meciul după o oră şi 15 minute, 6-4, 6-1

15:50 >> Vandeweghe reuşeşte un nou break, iar acum va servi pentru 5-1

15:48 >> Simona Halep ratează o minge de break, iar Vandeweghe face 4-1

15:42 >> Liderul mondial câştigă primul game din setul secund şi este la un singur break în spatele americancei

15:35 >> Halep e de nerecunoscut! Românca ratează trei mingi de rebreak, iar Vandeweghe face 3-0

15:31 >> Simona Halep începe prost şi setul secund. Americanca reuşeşte al doilea break al meciului şi face 2-0

15:29 >> Vandeweghe începe perfect şi setul secund

15:22 >> Primul break vine în ultimul game al primului set. Vandeweghe face 6-4, după 43 de minute

15:18 >> Vandeweghe vine la un singur game de câştigarea primului set. Urmează Simona Halep la serviciu

15:15 >> Game solid pe propriul serviciu reuşit de Simona Halep. Partida continuă fără niciun break

15:11 >> Vandeweghe joacă perfect şi nu face nicio greşeală pe propriul serviciu. Americanca are 4-3 în primul set

15:07 >> Liderul mondial salvează două mingi de break, apoi îşi face serviciul şi egalează situaţia în primul set

14:58 >> Americanca joacă fără greşeală pe propriul serviciu. Un nou game câştigat fără nicio emoţie de Vandeweghe

14:55 >> Halep câştigă game-ul de pe propriul serviciu, de această dată, mult mai uşor decât a făcut-o în startul partidei

14:52 >> Vandeweghe continuă evoluţia bună şi face 2-1

14:48 >> Simona Halep îşi face şi ea serviciul, însă cu mari emoţii. Liderul mondial egalează la 1 în primul set

14:42 >> Game scurt pentru Vandeweghe. Americanca îşi face serviciul fără probleme

14:40 >> Coco Vandeweghe este prima care serveşte în meci

UPDATE | Cele două jucătoare au intrat în teren

Potrivit organizatorilor, meciul Halep-Vandeweghe va fi primul al zilei de vineri pe terenul central şi va fi urmat de celelalte trei sferturi de finală: Elina Svitolina (Ucraina, cap de serie 3) – Caroline Garcia (Franţa, cap de serie 6), Anett Kontaveit (Estonia) – Anastasia Pavliucenkova (Rusia) şi Karolina Pliskova (Cehia, cap de serie 5) – Jelena Ostapenko (Letonia, cap de serie 4).

Simona Halep şi Coco Vandeweghe au fost adversare o singură dată, în 2017, în sferturi la Madrid, când învingătoare a fost românca, scor 6-1, 6-1.

La ediţia de anul trecut, Simona Halep a ajuns până în semifinale.

Afla mai multe despre: haleptenisstuttgart