Pancu, mesaj pentru jucătorii săi: ”Este ruşinos ce s-a întâmplat în repriza a doua. Nu meritam un punct!”

CSM Poli Iași

FC Botoşani a câştigat derbiul Moldovei cu Poli Iaşi, după ce s-a impus, scor 1-0, luni, în deplasare, în etapa a XVII-a a Ligii I.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Fili, în minutul 89. Imediat după partidă, Daniel Pancu, antrenorul ieşenilor, s-a declarat dezamăgit:

”Sunt foarte trist, dezamăgit de ce s-a întâmplat în a doua repriză pentru că pentru a câştiga un derby, un meci, ai nevoie de a câştiga duelurile, de a fi bărbat.  Consider că jucătorii de la Botoşani au fost mai bărbaţi decât cei de la Iaşi. Chiar dacă golul cade în min 90, nu ştiu dacă am fi meritat un punct, chiar dacă sunt şi cauze obiective, Brănescu pentru prima oară în poartă după foarte mult timp.

Ce s-a întâmplat în repriza a doua este ruşinos. E o luptă pe viaţă şi pe moarte până la final, chiar suntem într-o poziţie ruşinoasă, distanţa între echipele de pe locul 7-8 e foarte mică, jocul din repriza a doua mă pune pe gânduri, dar nu putem sa renunţăm la luptă. E o luptă care se duce până în ultima etapă” a explicat antrenorul formaţiei ieşene.

Poli Iaşi - FC Botoşani (0-1, Fili 90)

Poli Iaşi: Brănescu - Onea, Frăsinescu, R. Popa, Buşu - Moisă (Vanzo '6 / F. Cristea '68), De Iriondo, Passaglia - Popadiuc (Mensah '80), Zajmovic, Calcan. Antrenor: Daniel Pancu

FC Botoşani: Hankic - Patache, Haruţ, Şeroni, Ţigănaşu - E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda (Florescu  '16) - Al Mawas (V. Fernandez '80), D. Croitoru (Roman '26), Ashkovski (Fili '80). Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Popadiuc '20 / Papa '28

Arbitri: Cătălin Popa - Ovidiu Artene, Doru Lucaciu - Szabolcs Kovacs;

Observator de arbitri: Liviu Ciubotariu.

Afla mai multe despre: daniel pancu