Pantilimon, decisiv pentru Nottingham! Goalkeeper-ul român a apărat un penalty în ultima etapă

Nottingham Forest, cu portarul Costel Pantilimon pe teren tot meciul, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa Wigan, în etapa a XXIX-a a ligii a doua engleze.

Aceasta a fost prima victorie a gazdelor de la numirea irlandezulului Martin O'Neill la conducerea tehnică a echipei din Nottingham. Antrenorul care l-a înlocuit pe Aitor Karanka, la 15 ianuarie, mizează tot pe internaţionalul român de 31 de ani, care nu a pierdut niciun minut în cele 29 de meciuri jucate de "pădurari" în campionat.

Sâmbătă, Pantilimon a apărat un penalti executat de Garner, în mintul 84, la scorul de 3-1. Lolley '19, Cash '48 şi Guedioura '80 au marcat golurile gazdelor. Windass a egalat la 1, în minutul 33.

Nottingham Forest este pe locul 9, cu 42 de puncte, la patru puncte de Derby County, ocupanta locul 6, primul care asigură calificarea în barajul de promovare. Derby Couny nu a jucat însă în această etapă.

Wigan este pe locul 20, cu 29 de puncte.

Afla mai multe despre: pantilimonnottingham