Patricia Ţig, eliminată în primul tur al French Open după un meci bun cu Naomi Osaka

Patricia Ţig, locul 63 WTA, a fost eliminată, duminică, în primul tur al turneului de la Roland Garros.

Ea a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 7-6 (4), de japoneza Naomi Osaka, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, după o oră şi 47 de minute de joc.

Fără să joace rău, Ţig a fost condusă cu 3-0, cu un break, după ghemuri disputate. Ea a recuperat break-ul la 3-5, dar apoi şi-a pierdut din nou serviciul şi setul a trecut în dreptul japonezei. În al doiela set, cele două jucătoare şi-au făcut serviciul până în tie-break. Osaka a condus cu 5-2, Ţig a revenit la 4-5, însă finalul i-a apărţinut jucătoarei japoneze.

Osaka va evolua în manşa a doua cu Ana Bogdan, locul 102 WTA.

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 84.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA. Jucătoarele care pierd în primul tur primesc câte 60.000 de euro şi 10 puncte fiecare.

Afla mai multe despre: patricia tigroland garrosnaomi osaka