Patru românce s-au calificat în optimile turneului de la Praga

Jucătoarele române de tenis Andreea Mitu, Irina Bara, Andreea Prisăcariu şi Anca Todoni s-au calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Praga, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari.

Andreea Mitu (31 ani, 450 WTA) a trecut în turul secund de ucraineanca Valeria Strahova (28 ani, 284 WTA), cap de serie numărul 9, cu 7-6 (7/3), 6-3, după o oră şi 49 de minute. Mitu o învinsese pe Strahova şi la singurul său duel anterior, 6-3, 7-5, în 2015, în sferturi la Sao Paulo.

În optimi, Mitu va primi replica turcoaicei Berfu Cengiz (23 ani, 237 WTA), a şasea favorită.

Irina Bara (28 ani, 214 WTA), a cincea favorită, a obţinut calificarea în turul al treilea în doar 38 de minute, cehoaica Victoria Bervid (15 ani, 1.089 WTA) abandonând la finalul primului set, câştigat cu 6-2 de româncă.

Următoarea adversară a Irinei Bara va fi croata Lea Boskovic (23 ani, 296 WTA), care a învins-o în iulie, la Haga, cu 6-3, 6-4, în turul secund.

Andreea Prisăcariu (23 ani, 343 WTA), cap de serie numărul 15, s-a calificat fără emoţii în optimi, după 6-3, 6-0 cu italianca Tamara Pieri (24 ani, 577 WTA), în doar 59 de minute.

Anca Todoni (18 ani, 291 WTA) a reuşit o spectaculoasă victorie în faţa maghiarei Reka-Luca Jani (32 ani, 172 WTA), a doua favorită, cu 2-6, 6-4, 6-1, după două ore şi 3 minute.

Todoni şi Prisăcariu vor fi adversare în optimile de finală. Todoni s-a impus în singurul lor meci direct, în iulie, în optimi la Prokuplje, cu 6-4, 7-6 (7/4).

Trei românce s-au calificat în sferturile probei de dublu.

Andreea Mitu şi Valeria Strahova, adversara ei de la simplu, au trecut cu 7-5, 6-2 în optimi de cuplul româno-american Andreea Prisăcariu/Chiara Scholl.

Oana Gavrilă şi grecoaica Sapfo Sakellaridi, favoritele numărul trei, au dispus de ucrainencele Marina şi Nadia Kolb cu 6-3, 2-6, 10-8.

Irina Bara şi Ekaterine Gorgodze (Georgia) au învins cu 6-4, 6-4 perechea cehă Magdalena Smekalova/Julie Struplova.

Afla mai multe despre: praga