Paula Badosa e noua campioană de la Indian Wells. Finală thriller cu Victoria Azarenka

Jucătoarea spaniolă Paula Badosa, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 21, a câştigat, duminică, primul ei trofeu important din carieră, la turneul de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells.

După o finală cu un tenis de clasă, care a durat trei ore şi patru minute, Badosa a învins-o, cu scorul de 7-6 (5), 2-6, 7-6 (2), pe Victoria Azarenka (Belarus), locul 32 şi cap de serie numărul 27.

Azarenka, 32 de ani, a avut în decisiv 5-4 şi 30-0 pe propriul serviciu, dar nu a reuşit să concretizeze avantajul. Şi setul acesta a ajuns în tie-break, pe care Badosa, 23 de ani, l-a câştigat clar.

De remarcat că Azarenka a obţinut 133 de puncte, în timp ce adversara ei numai 124.

Jucătoarea din Belarus a ratat o mare şansă de a deveni prima sportivă care cucereşte de trei ori trofeul la Indian Wells. Ea s-a impus la ediţiile din 2012 şi 2016.

Sportiva din Belarus rămâne cu 21 de titluri şi înregistrează a XX-a finală pierdută.

Badosa mai are un titlu în palmares, în acest an, la Belgrad (WTA 250).

Învingătoarea va primi un premiu de 1.209.730 de dolari şi 1.000 de puncte WTA, iar învinsa, 640.000 de dolari şi 650 de puncte WTA.

Badosa va urca în clasament până pe locul 13 WTA, în timp ce Azarenka va fi, începând de luni, pe locul 26.

Afla mai multe despre: paula badosa