Pentru al zecelea an consecutiv, Telekom Sport vă oferă în exclusivitate ALL Star Weekend-ul din NBA

Baschet

Cei mai importanţi jucători ai sezonului de baschet nord-american se întâlnesc la Chicago, într-un All Star cu totul aparte după decesul legendei Kobe Bryant.

Spectacolul începe sâmbătă dimineaţă,  de la ora 4:00 cu Rising Stars Challenge, meciul dintre jucătorii aflaţi în primul şi al doilea sezon. Meciul se va disputa între Team USA şi Team World. Favoriţi la trofeul de MVP al partidei sunt Trae Young şi Luka Doncic. Cei doi vor fi titulari şi în meciul de luni dimineaţă, cel mai aşteptat eveniment al ALL Star Weekend-ului.

Duminică de dimineaţă, avem ziua rezervată aptitudinilor cu cele trei probe:  Skills Challenge​, Three Point Contest​ şi Slam Dunk Contest​. La concursul de Slam Dunk vor participa Dwight Howard, Pat Connaughton, Aaron Gordon şi Derrick Jones Jr..

Luni de dimineaţă, de la ora 3;00 avem meciul între cei mai buni jucători de pe planetă: Team Lebron vs Team Giannis. În pauza avem si concertul oferit de rapperul Chance the Rapper si Damian Lillard, jucatorul lui Portland Trail Blazers fiind si un rapper cunoscut sub numele de Dame Dolla.

Anul acesta formatul este schimbat, după decesul lui Kobe Bryant, dar şi pentru ca spectaculozitatea meciului să crească mai mult. Pentru a creşte spectaculozitatea All-Star Game-ului, meci care a devenit mai degrabă o întâlnire cu prietenii şi şi-a pierdut de tot farmecul, cei de la NBA au decis să ia o serie de măsuri pentru meciul vedetă care are loc în Chicago, pe 16 februarie. Astfel, primele trei sferturi vor începe de la scorul de zero la zero, iar echipa care va câştiga sfertul de 12 minute, va putea dona 100.000 de dolari unei organizaţii caritabile din Chicago.

După primele trei sferturi, sfertul patru va începe cu scorul cumulat al celor 36 de minute. Însă, ultimul sfert se va termina când una dintre echipe va ajunge la scorul de 24 de puncte, în onoarea lui Kobe Bryant, cel care a avut un sfârşit tragic pe 26 ianuarie.

Aşadar, dacă scorul cumulat după trei sferturi este de 100-95, All-Star Game-ul va fi câştigat de echipa care ajunge prima la 124! Formaţia care va ajunge la acest prag va avea la dispoziţie 200.000 de dolari pe care să îi doneze unei organizaţii caritabile.

Aşadar, NBA pune la bătaie pentru All-Star Game nu mai puţin de 500.000 de dolari.