Performanţă pentru ciclismul din România! Eduard Grosu a încheiat pe locul 4 în prima etapă din Turul Turciei

Ciclism

Cel mai valoros ciclist român a obţinut o clasare meritorie în prima etapă a Turului Turciei şi şi-a confrimat forma bună.

Eduard Grosu de la Delko, o echipă franceză din Marseille, a încheiat pe locul 4 în prima etapă din Turul Turciei. Grosu a fost devansat doar de sportivi mult mai bine cotaţi decât el. Câştigătorul a fost Sam Bennett, care l-a devansat pe Fabio Jakobsen, pe Caleb Ewan şi pe Eduard Grosu.

Printre performanţele lui Grosu de anul trecut: locul 1 în Turul Croaţiei şi două titluri de campion naţional. Ciclistul de 26 de ani s-a aflat în centrul unei controverse în 2017, după Jocurile Olimpice atunci când a contestat criteriile după care Serghe Ţvetcov, originar din  Moldova, ar fi fost trimis în locul lui Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Afla mai multe despre: grosutvetcovromania