Pintilii: ”Aveam nevoie de Man, Moruţan şi Creţu şi îi băteam!” Răspuns surprinzător legat de cariera sa de antrenor VIDEO

FCSB, cu un prim “11” improvizat din cauza numărului mare de cazuri de coronavirus şi cu un jucător mai puţin din minutul 20, a fost eliminată, joi seară, de Slovan Liberec, în turul trei preliminar al Ligii Europa. Oaspeţii s-au impus cu scorul de 2-0, în meciul disputat la Giurgiu, pe stadionul Marin Anastasovici.

La finalul partidei, Mihai Pintilii a recunoscut că nu are ce să le reproşeze jucătorilor săi: ”Nimeni nu are ce să le reproşeze jucătorilor. Au încercat, au vrut, s-au dăruit”

El a mărturisit totodată că joi seara, dintre toţi jucătorii indisponibili, ar fi avut nevoie doar de 2-3 pentru a o elimina pe Slovan: ”Nu toată echipa, aveam nevoie doar de Man şi Moruţan şi să zic Creţu. Doi, trei jucători, atât. Îi băteam. Covidul acesta nu ne lasă nicicum. Ghinionul nostru. Nu e nimeni vinovat. Vom încercat data viitoare să fim mai atenţi la instrucţiuni, să fim jmai responsabili”

Soiledis şi Şut au fost recuperaţi, cumva, peste noapte de FCSB pentru acest meci: ”Nu am avut, erau doar copii. Am vorbit cu ei, au zis că vor să joace. Le mulţumesc, chiar sunt incredibili. Şut după două luni, Soiledis după trei luni şi jumătate. Au jucat 90 de minute, incredibil. Până în iarnă, rămân toţi”

Pintilii nu ştie încă dacă se poate juca meciul cu Poli Iaşi din campionat: ”Depinde doar de cei din conducere, dacă vor cere la FRF să ne amâne, ar fi foarte bine. Dacă nu, vom merge şi vom juca cu ce avem, cu copii. Nu e nicio problemă. Trebuie să ne prezentăm. Trebuie să respectăm competiţia, e vina noastră”

S-a obişnuit în postura de principal Mihai Pintilii? ”Nu, nici nu îmi place, sincer. E foarte greu. E frumos şi când câştigi, dar e frumos şi când pierzi, pentru că ai ce să înveţi”

Afla mai multe despre: mihai pintiliifcsb