”Poate UTA să câştige Cupa României?”. Primele concluzii după ce a eliminat-o pe Craiova şi s-a calificat în semifinale

UTA

Echipa UTA Arad a învins marţi, pe teren propriu, formaţia FCU Craiova 1948, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal.

După un început de meci în care suporterii arădeni i-au adus un omagiu fostului finanţator al clubului, Nicolae Bara, arbitrul Horaţiu Feşnic a fost nevoit să oprească partida în minutul 3, pentru ca fumul provocat de torţele suporterilor să se împrăştie. Postolachi a înscis unicul gol al întâlnirii, în minutul 16, iar UTA Arad s-a calificat în semifinalele Cupei României.

Postolachi a marcat golul victorie şi a calificat-o pe UTA în semifinalele Cupei României. Fotbalistul este încrezător şi a mărturisit că o vede pe UTA campioană!

„Cu Ubbink am o relaţie particulară, să ne înţelegem bine şi în teren şi în afara terenului. Nici nu trebuia să se uite, ştia că sunt acolo! A dat un assist frumos. Înseamnă mult (n.r. calificarea). Pentru oraş, pentru club. Noi vrem să scriem istoria împreună. Sper că aşa o să facem.

Noi suntem focusaţi pe jocul nostru şi vom încerca să câştigăm fiecare meci. (n.r. Poate UTA să câştige Cupa României?) Da!”, a spus Virgiliu Postolachi după meci.

Echipele care au evoluat:

UTA ARAD: Kucher - Vukcevic, Chindriş (Hoxhallari 74), Benga, Roger - Batha, Cascini (Anton 62) – Postolachi (Otele 62), Ubbink, Şteau (Keseru 46) – Milosevic (R. Pop 46). ANTRENOR: Laszlo Balint

FCU CRAIOVA: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - D. Albu, Asamoah - G. Ganea, Jibril, Mascarenhas (Bauza 58) - Blănuţă (Bahassa 46). ANTRENOR: Nicolo Napoli

Afla mai multe despre: uta aradcupa româniei