Victorie in extremis a Viitorului! Echipa lui Hagi s-a impus la limită în Copou. Constănţenii s-au impus în ultimele zece minute | VIDEO

Farul Constanța

Poli Iaşi şi Viitorul au tras cortina peste etapa cu numărul 23 din Liga 1. Constănţenii s-au impus cu scorul de 2-1. Deşi au condus cu 1-0 încă din minutul 2, ieşenii au pierdut după ce au primit gol în minutul 80 şi în minutul 85. Echipa lui Hagi are acum 38 de puncte şi a urcat din nou pe loc de play-off. Moldovenii sunt pe poziţia a 11-a, la un singur punct deasupra locului de baraj.

FINAL | Poli Iaşi - Viitorul 1-2 (Omoh 2 / Zoua 80, Iancu 85)

Poli Iaşi: Rusu - Grădinaru, Klimavicius, Radu, Şerban - De Iriondo, Chacana, Passaglia, Horşia - Omoh, Luckassen
Rezerve: Târnovanu, Zaharia, Mihalache, Onea, Popadiuc, Breeveld, A. Cristea
Antrenor: Mircea Rednic

Viitorul: Căbuz - Boboc, Mladen, Ghiţă, de Nooijer - Ciobanu, Artean, Cristi Ganea - Iancu, Rivaldinho, Chiţu
Rezerve: Buzbuchi, Dussaut, Iacob, Dulca, Achim, Matei, Zoua
Antrenor: Gheorghe Hagi

Final de meci

Min. 90 Ieşenii cer penalty la contactul dintre Buziuc şi Breeveld

Min. 85 GOOOL!!! Viitorul preia conducerea graţie lui Gabi Iancu! Golgheterul campionatului a ajuns la cota 9

Min. 80 GOOOL!!! Viitorul egalează prin nou-intratul Zoua. Reuşita este suspectă de offside

Min. 53 Cea mai mare ocazie a meciului pentru Viitorul! Rivaldinho nu profită însă de ieşire hazardată a lui Rusu

Min. 46 Marcel Bîrsan a fluierat startul reprizei a doua

Min. 45 Pauză în Copou. Poli Iaşi conduce cu 1-0

Min. 18 Iancu şutează din lovitură liberă, dar mingea se duce peste poarta lui Rusu

Min. 9 Gabi Iancu, la câţiva centimetri să aducă egalarea pentru Viitorul

Min. 2 GOOOL!!! Poli Iaşi deschide scorul după lovitura de cap a lui Omoh

Min. 1 A început meciul!

Prima etapă din Liga I din 2020 se apropie de final. Poli Iaşi - FC Viitorul se joacă astăzi, de la ora 20:00, în direct la Telekom Sport 1, iar cele mai importante faze vor putea fi urmărite, în timp real, pe telekomsport.ro. În meciul din tur, echipa pregătită de Gheorghe Hagi s-a impus la limită, scor 2-1, după un final de partidă cu adevărat nebun. Moldovenii au condus până în minutul 80, însă Achim şi Rivaldinho, în minutul 90+1, au adus victoria pentru FC Viitorul.

În momentul de faţă, Poli Iaşi traversează o perioadă extrem de slabă. Moldovenii au opt meciuri consecutive fără victorie în partidele oficiale, însă vor juca meciul de astăzi cu un nou antrenor pe banca tehnică. Mircea Rednic va debuta la conducerea lui Poli Iaşi

Dacă moldovenii nu mai au speranţe pentru calificarea în play-off şi îşi fac deja calcule pentru play-out, FC Viitorul încă speră să se claseze în primele şase echipe la finalul sezonului regulat. Cu o victorie în această seară, echipa pregătită de Gheorghe Hagi ar urca pe locul cinci în clasament şi le-ar depăşi pe FC Botoşani şi pe Gaz Metan Mediaş, care ar avea cu două puncte mai puţine.

Afla mai multe despre: fc viitoruliasi