Poli Iaşi - FCSB s-a terminat cu victoria chinuită a roş-albaştrilor. Man a marcat în prelungirile meciului din Copou | VIDEO

FCSB a învins-o cu scorul de 2-1 pe Poli Iaşi şi şi-a luat astfel revanşa după înfrângerea din tur. Dennis Man a marcat în minutul 90+3 golul victoriei. Echipa lui Vintilă are acum 30 de puncte, cu cinci mai puţin decât liderul CFR Cluj, dar şi un meci mai puţin disputat. Moldovenii sunt acum pe locul 9, cu 22 de puncte.

FINAL | Poli Iaşi - FCSB 1-2 (A. Cristea 15 / Tănase 31-penalty, Man 90+3)

Echipele de start

Poli Iaşi: Rusu - Cabral, Breeveld, Frăsinescu, A. Radu - F. Cristea, Passaglia - Platini, Onea, Bîrnoi - A. Cristea
Rezerve: Cobrea, Haţiegan, Assulin, Bălan, Devesa, Diallo, Chelaru

FCSB: Bălgrădean - Manea, Planic, Cristea, Panţîru - Popescu, Nedelcu, Oaidă - Man, Tănase (C), Coman
Rezerve: Vlad, Pintilii, Filip, Gnohere, Soiledis, Vînă, Popa

Final.

Min 90+3 GOOOL!!! FCSB preia conducerea prin Man.

Min 81 - Manea şutează dintr-o poziţie bună, dar îl ia la ţintă pe Rusu.

Min 75 - Rusu scapă mingea, dar Planici nu reuşeşte să bage mingea în poartă.

Min 65 - Ocazie imensă a a celor de la FCSB! Rusu scoate mingea de pe linia porţii, dar oaspeţii cer gol.

Min 59 - Passaglia, foarte aproape de gol! Mingea trece la câţiva centimetri de poarta lui Bălgrădean.

Min 57 - Iulian Cristea îl faultează pe Andrei Cristea, dar Kovacs nu acordă al doilea cartonaş galben.

Min 52 - Gnohere şutează şi el puţin pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Rusu.

Min 49 - Şut superb al lui Coman! Mingea se duce puţin pe lângă poarta moldovenilor.

Min 46 - A început repriza a doua. Nedelcu a fost înlocuit cu Gnohere.

Min 45 - Coman şutează slab pe lângă poarta lui Rusu, iar prima repriză se încheie cu scorul de 1-1.

Min 37 - Iulian Cristea a primit cartonaş şi va fi suspendat contra lui Gaz Metan Mediaş.

Min 31 - GOOOL!!! FCSB restabileşte egalitatea din penalty prin acelaşi Tănase.

Min 30 - Breeveld îl faultează în careu pe Tănase, iar Kovacs dictează penalty.

Min 24 - Ocazie uriaşă FCSB! Tănase a şutat în bară.

Min 15 - GOOOL!!! Andrei Cristea deschide scorul pentru Iaşi!

Min 14 - Şansă importantă pentru FCSB. Rusu respinge şutul-centrare al lui Popescu,

Min 13 - Continua ofensiva moldovenilor! Platini trage în braţele lui Bălgrădean.

Min 10 - Şut bun al lui Onea. Mingea se duce însă peste poarta lui Bălgrădean.

Min. 1 - A început meciul!

Cu avantajul că meciul cu FC Voluntari a fost amânat din cauza ploii, FCSB se deplasează la Iaşi pentru meciul cu Poli, echipă care a câştigat partida tur cu echipa antrenată de Bogdan Vintilă. Fotbalitşii roş-albaştrilor s-au odihnit în etapa trecută, după ce ploaia a făcut ca partida din Ilfov, cu FC Voluntari, să fie amânată. Echipa lui Mihai Teja vine după o înfrângere cu Dinamo, 0-1 în deplasare.

Poli Iaşi - FCSB, de la 20:30, LIVE VIDEO pe Telekom Sport 1

FCSB are o înfrângere în ultimele opt meciuri din toate competiţiile şi e pe lcoul şase în clasament, cu 27 de puncte, în timp ce Poli Iaşi a câştigat doar un singur meci din ultimele cinci. Trupa din Copou e pe locul nouă în clasament, cu 22 de puncte. FCSB vine după înfrângerea cu Astra, de pe Arena Naţională (1-3), în timp ce echipa lui Teja e mai obosită, după ce a jucat un meci în plus faţă de elevii lui Vintilă, şi acela cu Dinamo, în Ştefan cel Mare.

În ultimele cinci confruntări directe, FCSB a câştigat de trei ori, dar a pierdut de două ori, dintre care o dată decisiv pentru titlu. Partida cu pricina s-a jucat tot la Iaşi, în mai 2018, printr-un gol marcat de actualul fotbalist al roş-albaştrilor, Ionuţ Panţîru (23 de ani). Mihai Teja, antrenorul ieşenilor, este şi el fost antrenor la FCSB, cu care s-a luptat pentru titul până în ultima etapă, sezonul trecut.

De la Poli Iaşi, FCSB i-a transferat în ultimele luni pe Panţîru, portarul Ştefan Târnovanu (19 ani), cel care are clauză special ă în contract şi nu va juca în partida din Copou. De asemenea, vicecampioana României i-a achiziţionat şi pe fraţii Tănasă, Andrei şi Matei.

Afla mai multe despre: poli iasifcsbliga 1