Polonia - România 26-27. ”Tricolorele”, victorie la un gol diferenţă, în ultimul meci la Campionatul Mondial de handbal feminin

Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a învins luni, la Herning, reprezentativa Poloniei, scor 27-26 (13-10), şi a încheiat grupa III pe locul 3, cu 6 puncte, urmând a reveni în ţară marţi.

Update | România a ratat şi prezenţa la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. ”Tricolorele” aveau nevoie de o victorie cu Polonia la cel puţin 10 puncte diferenţă, dar s-a reuşit doar la un singur gol.

De asemenea, pentru Cristina Neagu, care a jucat într-un singur meci la Herning, a fost ultima participare la un Campionat Mondial, potrivit propriei declaraţii.

Principalele marcatoare tricolore au fost Buceschi 11 goluri, Laslo 5, Pintea 4, iar pentru Polonia s-a remarcat Balsam 8.

România a ratat faza sferturilor şi, implicit, calificarea directă la turneele preolimpice, urmând a încheia competiţia pe locurile 9-12.

Rezultatele României la Mondialul de handbal feminin 2023

Rezultatele complete ale României la Campionatul Mondial sunt: 44-19 cu Chile, 37-28 cu Serbia, 23-39 cu Danemarca (grupa preliminară E), 22-24 cu Germania, 32-28 cu Japonia, 27-26 cu Polonia (grupa principală III).

Delegaţia României va reveni în ţară marţi, cu o cursă aviatică la Bucureşti, la ora 19.50.

România este singura naţiune din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial, care a ajuns la ediţia a 26-a. Palmaresul naţionalei României la Mondiale include patru medalii: aur – 1962, argint – 1973, 2005, bronz – 2015. La ediţia din 2021, România s-a clasat pe locul 13, iar titlul mondial a revenit Norvegiei.

Cristina Neagu, la ultimul Campionat Mondial din carieră

La 35 de ani, căpitanul Cristina Neagu este singura jucătoare din lume care a primit de patru ori distincţia ”IHF World Player of the Year”, în 2010, 2015, 2016 şi 2018.

Nu a jucat la ediţia precentă a CM şi a anunţat că va fi ultima sa participare la ediţia din 2023 şi că spera să-şi încheie cariera cu participarea la Jocurile Olimpice de la Paris. Astfel, Campionatul Mondial din 2023 ar fi ultimul din cariera sa, care include 7 participări la turnee finale CM, 8 la turnee finale CE şi două ediţii de Jocuri Olimpice.

Meciul mai are o singură miză: calificarea la Jocurile Olimpice de anul următor. Totuşi, calculele sunt complicate, după ce România a ratat prezenţa în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

După alocarea locurilor pentru Jocurile Olimpice de la Paris, acolo unde deja sunt Franţa şi Norvegia, urmate de câştigătoarea Campionatului Mondial. Mai rămân şase naţionale care vor merge în turneul preolimpic, iar România mai are şanse de a ajunge la competiţia supremă dacă:

• România învinge Polonia la cel puţin 10 goluri diferenţă.
  • Ungaria şi Croaţia încheie la egalitate
  • Muntenegru nu pierde cu Suedia.

Polonia - România 26-27

Min 60. Final de meci. România se impune la un gol diferenţă.

Min 52. România este în continuare în avantaj. 25-23 în favoarea ”tricolorelor”.

Min 46. România mai marchează o dată şi conduce cu 23-20.

Min. 35 România a turat motoarele şi conduce cu 17-12.

Min. 30 România a început cu gol a doua repriză. Buceschi a înscris de la 7 metri.

Min. 30 Polonia are o ultimă ocazie de a marca, de la 9 metri, însă scorul rămâne 13-10 pentru România, la pauză.

Min. 26 Bazaliu aruncă de la distanţă şi înscrie superb.

Min. 24 Hosu salvează superb în două rânduri, iar România conduce cu 11-8.

Min. 21 România conduce cu 10-8.

Min 12. România este egalată. 6-6 arată tabela în acest moment.

Min 10. Polonia se apropie pe tabelă. Este 5-4 în favoarea României acum.

Min 5. România este la conducere. 3-1 pentru ”tricolore”.

Min 1. Începe meciul. Hai, România!

România înfruntă Polonia pentru prima dată în ultimii 3 ani. În 2020, „tricolorele” le învingeau pe poloneze cu 28-24 la Campionatul European.

În urma rezultatelor de sâmbătă din Grupa Principală III, România a ratat orice şansă de a pătrunde în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin.

Ce a declarat Florentin Pera înainte de meci:

"Am arătat ca o echipă din toate punctele de vedere. Şi în apărare, şi în atac am găsit soluţii foarte bune.

Eliza Buceschi a avut o zi de excepţie, însă toate jucătoarele şi-au pus amprenta pe această victorie. Cred că şi schimbările au fost inspirate. În final, am încheiat jocul cu trei centri.

Am jucat mult la siguranţă, în condiţiile în care şi Crina Pintea s-a accidentat. Dar Lorena şi-a făcut pe deplin datoria, a creat culoare pentru pentru linia de 9 metri", a declarat Florentin Pera.