Posibil adversar al CFR-ului în turul următor, Celtic a făcut scorul serii. Aici ai toate rezultatele zilei din preliminariile UCL

Dacă trece de Maccabi Tel Aviv, CFR ar putea juca împotriva lui Celtic Glasgow. Scoţienii au făcut SHOW contra estonienilor de la Kalju.

În manşa tur disputată pe Celtic Park din Glasgow, Celtic, posibila adversară a CFR-ului în turul următor a zdrobit-o pe Kalju din Estonia cu scorul de 5-0.  Fundaşul Ajer a deschis scorul după 36 de minute, iar Celtic s-a distrat din acest moment. Christie şi Griffiths au marcat înainte de pauză pentru 3-0 în minutele 44 şi 45+3.

Apoi, după pauză, Christie a marcat din nou în minutul 65, pentru ca McGregor să înscrie şi el în minutul 77 al meciului.

Celtic a jucat în formula: Bain - Ajer, Bitton, Simunovic, Bolingoli-Forrest, Brown, McGregor - Christie - Edouard, Griffiths

Într-o altă partidă a zilei, Maribor (campioana Sloveniei) a trecut cu scorul de 2-1 de AIK Stockholm. Românul Alexandru Creţu a fost titular şi a jucat pe toată durata meciului fiind avertizat cu un cartonaş galben. Celelalte rezultate ale zilei, mai jos:

• BATE Borisov (Belaurs) - Rosenborg (Norvegia) 2-1
  • CFR Cluj - Maccabi 1-0
  • Ferencvaros (Ungaria) - La Valletta (Malta) 3-1
  • Maribor  (Slovenia) -AIK (Suedia) 2-1
  • Celtic (Scoţia) - Kaljiu (Estonia) 5-0
  • Dundalk (Irlanda) - Qarabag (Azerbaidjan) 1-1
  • Steaua Roşie (Serbia) - HJK Helsinki (Finlanda) 2-0

Afla mai multe despre: cfr clujuefa champions leagueceltic