Preliminarii EURO 2021 Tineret: Danemarca bate Ucraina, scor 3-2, şi rămâne lider în grupa României

Echipa națională

Danemarca a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-0), reprezenativa Ucrainei, în Grupa a VIII-a a preliminariilor Campionatului European de tineret din 2021, din care face parte şi România.

Skov Olsen a marcat în minutele 5, 24 şi 59, iar Danemarca a condus cu 3-0. Rusin '63 şi Ţitaişvili '73 au redus din diferenţă.  Danezii au jucat în zece jucători după eliminarea lui Sorensen '72.

În urma acestui rezultat, Danemarca este pe primul loc în grupă, cu 12 puncte, urmată de România, cu nouă puncte, Finlanda, cu şapte puncte, Ucraina, cu trei puncte, Irlanda de Nord, cu două puncte, şi Malta, fără niciun punct. Finlanda şi Malta au cinci, respectiv trei meciuri jucate, celelalte echipe au câte patru.

În partida directă dintre Danemarca şi România, disputată în Scandinavia, Florinel Coman a ratat o lovitură de la 11 metri în prelungirile meciului, la scorul de 2-1 pentru danezi.