Presa din Spania a dat verdictul în cazul lui Ianis Hagi după meciul cu Celta: „A trecut neobservat în prima repriză!”

Ianis Hagi a fost titular pentru Alaves în duelul terminat la egalitate, scor 1-1, cu Celta Vigo.

Internaţionalul român a bifat 69 de minute în tricoul lui Alaves, dar nu a reuşit să înscrie. Totuşi, ziarele din Spania i-au dat notă de trecere fiului „Regelui”, însă au criticat prestaţia sa din prima repriză, atunci când nu a fost foarte prezent în joc.

Mijlocaşul a fost aproap de a înscrie în două rânduri. Prima dată în minutul 24, când Mingueza a blocat şutul său, iar apoi în minutul 59, din lovitură liberă. Portarul advers a salvat însă spectaculos situaţia, iar Hagi nu şi-a putut trece numele pe lista marcatorilor.

„De la mai puţin la mai mult, aşa cum a indicat Luis García Plaza într-o conferinţă de presă. Hagi a trecut neobservat o mare parte din prima repriză şi apoi a apărut în a doua. A fost aproape de a marca dintr-o lovitură liberă directă", au scris cei de la cotidianul Noticias de Alava despre Ianis Hagi.

Portalul Sofascore i-a acordat nota 7,5 lui Ianis Hagi. a treia notă din echipa lui Alaves.