Primele două plecări de la Barcelona în această vară! Anglia şi Franţa, destinaţiile jucătorilor

FC Barcelona

Barcelona scapă de doi jucători pe care-i are pe lista de transferuri. Este vorba despre Martin Braithwaite şi Samuel Umtiti.

Pe Camp Nou urmează o vară agitată, odată cu deschiderea perioadei de mercato. Barcelona vrea să vândă mai mulţi jucători ca să echilibreze balanţa dintre cheltuieli şi încasări, dar şi masa salarială. Primii doi care se pregătesc să plece sunt Martin Braithwaite şi Samuel Umtiti.

Atacantul danez e dorit în Anglia, iar Barcelona speră să scoată măcar 10-15 milioane de euro de pe urma plecării sale, în timp ce Umtiti ar putea fi împrumutat în Ligue 1, cel mai probabil la Lyon, clubul de unde a fost cumpărat în 2016. 25 de milioane de euro a plătit Barca pentru a-l lua pe Umtiti de la Lyon.

Braithwaite a jucat 1.686 de minute în 42 de meciuri din sezonul trecut la Barcelona, a marcat şapte goluri şi a pasat decisiv de patru ori. În ceea ce-l priveşte pe Umtiti, francezul a jucat 817 minute în 16 meciuri.

Afla mai multe despre: barcelonabraithwaiteumtitiplecari