Primul punct obţinut de România la turneul de calificare la Jocurile Olimpice în proba de polo după remiza cu Rusia

Sporturi

Programul României: Olanda (16 februarie), Germania (17 februarie), Franţa (18 februarie).

După înfrângerea la scor cu vicecampioana olimpică, Croaţia, România a remizat cu Rusia şi astfel a obţinut primul punct în turneul de calificare la Jocurile Olimpice de vară care vor avea loc anul acesta.

Pentru România au marcat Radu (2), Fulea (2), Georgescu (2), Dragomirescu, Vătrai şi Antipa. Scorul final a fost 9-9 (3-1 1-2 2-4 3-2). Fiecare naţională a câştigat câte două reprize. Pentru Rusia, cel mai bun marcator a fost Merkulov cu 4 reuşite.

Programul României: Olanda (16 februarie), Germania (17 februarie), Franţa (18 februarie). Primele 4 clasate din cele 6 vor merge mai departe şi vor juca în sferturile de finală cu primele 4 clasate din cealaltă grupă preliminară. Pe 21 februarie vor avea loc finalele.

Primele 3 clasate vor merge la Jocurile Olimpice. Echipele deja calificare la JO sunt Serbia, Italia, Spania, SUA, Ungaria, Kazakhstan, Australia, Africa de Sud şi Japonia.