Probleme pentru numărul 1 mondial! Naomi Osaka s-a retras de la Stuttgart

Liderul WTA, Naomi Osaka, s-a retras, sâmbătă, de la turneul de la Stuttgart, înaintea semifinalelor, deoarece nu s-a refăcut după o accidentare suferită la abdomen la meciul jucat în sferturile de finală.

Japoneza urma să o întâlnească în semifinale pe sportiva din Estonia Anett Kontaveit, cap de serie numărul 8.

“Îmi pare foarte rău că nu pot juca în semifinale. Din nefericire m-am accidentat ieri şi am aşteptat până astăzi să văd dacă sunt mai bine. Din păcate, nu sunt. Îmi pare foarte rău şi sper să vă revăd la anul”, a declarat Naomi Osaka la Stuttgart, potrivit Reuters.

Vineri, Naomi Osaka a învins-o în sferturile de finală pe croata Donna Vekic, scor 6-3, 4-6, 7-6 (4), în două ore şi 18 minute, meci la care, în setul trei, japoneza a revenit de la 1-5.

Afla mai multe despre: naomi osakastuttgart