PSG e de neoprit în competiţiile interne. Starurile lui Emery s-au calificat în finala Cupei Franţei, unde vor da peste o echipă din liga a treia

La trei zile după ce a luat titlu, PSG s-a calificat şi în finala Cupei Franţei. Mai greu decât se aştepta, după un meci în deplasare cu Caen.

Parizienii şi-au revenit greu după câştigarea celui de-al şaptelea titlu în Franţa. Au obţinut calificarea în finala Cupei, după un meci greu la Caen, echipă de mijlocul clasamentului în Ligue 1. Mbappe le-a adus calificarea parizienilor, cu o "dublă".

Prima reuşită a venit după 25 de minute de joc, după o centrare a lui Cavani. Tot uruguayanul a pasat perfect şi la a doua reuşită, la care a fost nevoie de arbitraj video pentru validare. Era 1-1 la momentul celui de-al doilea gol al lui Mbappe, pentru că, înainte de pauză, Diomande l-a păcălit pe Trapp cu un şut deviat.

Cavani a punctat şi el în repriza secundă, dar arbitrajul video i-a refuzat reuşita. S-a terminat 3-1, după ce a marcat şi Nkunku. PSG s-a calificat în a patra finală a Cupei Franţei la rând, iar în ultimul act va înfrunta o echipă de liga a treia, Les Herbiers.

Afla mai multe despre: cupa franteipsgcavanimbappeligue 1