Puştiul cu origini române impresionează în Austria! Karim Adeyemi a făcut senzaţie în meciul cu Rapid Viena

Karim Adeyemi a marcat două goluri în două minute pentru RB Salzburg în partida derby cu Rapid Viena.

Numele lui Karim Adeyemi predomină pe reţelele de socializare după performanţa din partida cu Austria Viena.

Fotbalistul cu origini române, cotat la 9 milioane de euro, a intrat în ultimul sfert de oră al meciului cu Rapid Viena în locul lui Bernede.

A reuşit să marcheze în decurs de numai două minute, două goluri pentru echipa sa. Karim a punctat în al treilea şi în al cincilea minut al prelungirilor, stabilind scorul final al partidei: Rapid Viena - Salzburg 0-3.

De 13 ori a atins mingea în acest meci atacantul lui Salzburg. A expediat patru şuturi şi a reuşit şase pase exacte, din şase încercate.

Adeyemi are tatăl de origine nigeriană, dar mama sa provine din România. Puştiul a fost născut în Munchen, motiv pentru care acesta deţine atât cetăţenia germană cât şi cea nigeriană.

Afla mai multe despre: karim adeyemi