Racing Union - FC Viitorul 0-2. Primul succes românesc în noul sezon european. Drăguş şi Ianis Hagi au marcat golurile victorieigalerie foto

UEFA Europa League

Viitorul a început cu dreptul sezonul european! A invins-o, în Luxemburg, pe Racing Union! Drăguş a deschis scorul cu o execuţie superbă, iar Ianis Hagi, din penalty, a stabilit scorul final în ultimele minute ale partidei.

Drăguş a deschis scorul pentru FC Viitorul cu o execuţie superbă din afara careului de 16 metri, după o ieşire greşită a portarului gazdelor. După pauză, capitanul Ianis Hagi a fost one-man-show. A avut doua ratari la interval de un minut, ultima din pozitie excelenta.

Pana la urma a si marcat! Pe final, Dragus a obtinut un penalty, Ianis a luat mingea si a executat cu sange rece. Viitorul si-a confirmat statutul de favorita si a castigat cu 2-0 in Luxemburg, in prima mansa din turul întâi preliminar din Europa League!

Returul va avea loc săptămâna viitoare, la Ovidiu, pe 19 iulie, iar în turul doi preliminar, dacă se va califica, FC Viitorul va da peste Vitesse Arnhem, din Olanda.

Racing Union - FC Viitorul 0-2

Au marcat: Drăguş '23, Ianis Hagi '82 (penalty)

Racing Union: Ruffier - Simon, M'Boup, Nyssen - Hennetier, Nouidra, Osmanovic, Nakache, Birk - Szimayer, Da Mota
Rezerve: Engel, Gomes, Humbert, Semedo, Shala, Silva dos Santos, Sulejmani

FC Viitorul: Cojocaru - Duarte Lopes, Ţîru, Mladen, De Nooijer - Achim, T. Băluţă, Vînă - Hagi, Drăguş, Măţan
Rezerve: Buzbuchi, Boboc, Ciobanu, Hodorogea, Houri, Pitu, Voduţ

Min. 82 - GOOOOOOOOL FC Viitorul! Ianis Hagi transformă fără emoţii penalty-ul obţinut de Drăguş

Min. 60 - O nouă ocazie mare pentru Ianis Hagi. Căpitanul Viitorului trimite pe lângă poartă din şase metri

Min. 59 - Şut superb al lui Ianis Hagi, însă portarul luxemburghezilor respinge în corner

Min. 46 - A început repriza a doua. FC Viitorul conduce cu 1-0, după golul marcat de Drăguş în minutul 23

Min. 45 - Fluier final al primei reprize. FC Viitorul conduce la pauză cu 1-0

Min. 35 - Cojocaru are o intervenţie excelentă la şutul bun al lui Hennetier. Totul după o greşeală uriaşă a lui Ţîru

Min. 23 - GOOOOOOOOOL FC Viitorul! Drăguş profită de ieşirea greşită a portarului de la Racing şi, cu spatele la poartă, din întoarcere, trimite un lob perfect şi deschide scorul

LIVE Racing Union FC - FC Viitorul, ora 21:00

UPDATE: ”FC Viitorul a ajuns astăzi, în jurul orei 13.00 (ora României), în Luxemburg, unde joi, 12 iulie, de la ora locală 20.00 (ora 21.00 în România), va disputa prima manşă din turul 1 al Europa League, împotriva formaţiei Racing FC Union Luxemburg. Viitorul a plecat încă de marţi din Constanţa, iar după o noapte de cazare la Bucureşti, în această dimineaţă delegaţia constănţeană a plecat spre locul unde mâine va începe un nou sezon în cupele europene. În această seară este programată conferinţa de presă premergătoare partidei, urmată apoi de antrenamentul oficial înaintea jocului”, informează siteul oficial al clubului.

Arbitrul Alex Troleis din Insulele Feroe va conduce la centru meciul Racing Union FC - FC Viitorul, care se va disputa, joi, de la ora 21.00, în primul tur preliminar al Ligii Europa.

Troleis va fi ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Dan Petur Pauli Højgaard şi Edvard Højgaard.