Răzvan Ducan, bulversat total după gafa din meciul cu Dinamo. ”A luat pământul şi m-a lovit în antebraţ”

Dinamo a reuşit să o învingă pe FC Botoşani, scor 1-0 (0-0), luni, într-o partidă din etapa a 5-a a Superligii.

Unicul gol al partidei a fost, de fapt, un autogol al lui Răzvan Ducan, în minutul 90+5.

Răzvan Ducan nu înţelege cum a luat gol

Cu doar câteva minute înainte de fluierul final, portarul celor de la FC Botoşani, Răzvan Ducan, a ieşit greşit pe o minge centrată în faţa porţii de către Dennis Politic, iar din braţ i-a sărit în poartă.

La flash-interviu, Răzvan Ducan a declarat că mingea ”a lovit pământul, apoi i-a sărit în braţ” şi l-a derutat.

În realitate, nu a fost vorba despre aşa ceva. Dennis Politic a centrat, iar Ducan a deviat mingea cu antrebraţul în propria poartă.

Credeţi-mă că nu-mi găsesc cuvintele. Nu pot să înţeleg cum am greşit pe final. A luat pământul, mi-a sărit în antebraţ şi a intrat în poartă.

Nu mai am nimic de spus. E o înfrângere pe care mi-o asum. O greşeală copilărească, ce nu trebuia să se întâmple.

Situaţia este disperată. Trec etapele, nu facem puncte, luăm şi goluri. Astăzi o greşeală a mea, pe care nu pot să mi-o explic.

(n.r. - ce l-a întrebat Marius Croitoru la vestiare) M-a întrebat cum am reuşit să greşesc o minge simplă. Cred că dacă stateam lângă bară îmi venea în braţe. Am încercat să fac mai mult decât trebuia. Cred că un egal era echitabil”, a declarat Răzvan Ducan, la finalul partidei cu Dinamo.

Afla mai multe despre: razvan ducan