Surpriză mare la Cupa Mondială de rugby. Japonia a învins una dintre favoritele la câştigarea trofeuluigalerie foto

Rugby

Japonia a produs cea mai mare surpriză de până acum la Cupa Mondială de rugby pe care o organizează. Niponii au învins reprezentativa Irlandei, una dintre marile favorite la câştigarea trofeului, scor 19-12.

Irlanda a avut parte de un start de partidă excelent şi a condus cu 12-3, însă reprezentativa Japoniei a avut o revenire incredibilă şi a reuşit să produca marea surpriză. Irlandezii n-au mai reuşit niciun punct, iar niponii s-a impus cu 19-12, rezultat în urma căruia au preluat conducerea în clasamentul grupei A de la Cupa Mondială.

De altfel, naţionala Japoniei a reuşit un rezultat surprinzător şi la turneul final din urmă cu patru ani. Atunci, asiaticii au reuşit să o învingă pe reprezentativa Africii de Sud, în ultima fază, la capătul unui meci cu adevărat dramatic, scor 34-32.

Afla mai multe despre: rugbycupa mondiala