Reacţia lui Adrian Petre când a fost întrebat de lupta la titlu dintre FCSB şi CFR Cluj: "Trebuie să fim corecţi"

UTA

Rămasă în inferioritate numerică din minutul 43, după eliminarea lui Isac, UTA a cedat meciul de pe propriul teren, scor 0-1, cu FCSB. Olimpiu Moruţan a marcat unicul gol al partidei, în minutul

"Ştiam că vom avea un meci greu, ştiam că sunt o echipă foarte bună. Sincer, şi în prima repriză, 11 contra 11, au fost peste noi. Nu prea ne-am creat ocazii. Trebuie să lucrăm la acest aspect, pentru că avem nevoie de goluri, de ocazii pentru a ne pune în valoare ceea ce lucrăm la antrenamente.

Puteam să şi egalăm, e adevărat, dar cred că ar fi fost un rezultat mincinos. Mi-aş fi dorit să joc mai mult, dar nu iau eu deciziile. Sunt mulţumit că am intrat şi atât şi am încercat să-mi ajut echipa" , a declarat Adrian Petre.

În etapa următoare din Liga I, vineri, primele două clasate se vor întâlni într-un meci direct. Rugat să aleagă echipa mai bună dintre FCSB şi CFR Cluj, atacantul arădenilor n-a putut să decidă.

"Nu pot să spun care e mai puternică. Le-am luat pulsul ambelor echipe, dar am pierdut ambele meciuri, ceea ce înseamnă că ambele echipe sunt puternice şi au jucat un fotbal mai bun decât noi. Trebuie să fim corecţi în privinţa asta şi să vedem ce putem îmbunătăţi, ca să ne ridiăm la nivelul lor. Dacă ajungem în play-out, ceea ce probabil se va întâmpla, orice echipă este supusă acestui stres, de a nu retrograda" , a spus Adrian Petre.

UTA - FCSB 0-1

FCSB a învins-o, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, pe UTA, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I. Golul a fost marcat de Moruţan, în minutul 40.

Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 43, când a fost eliminat Damian Isac după ce a primit  al doilea cartonaş galben.

În minutul 70, antrenorul gazdelor, Laszlo Balint, a primit cartonaş galben.

UTA: Balauru – Peteleu (Tomozei ’65), Erico, F. Ilie, Shliakov – Antal (Albu ’46), Isac, Vorobjovas (Voinea ’86), D. Rusu (Miculescu ’65) – Roger – Hora (Petre ’69). Antrenor: Laszlo Balint

FCSB: Vlad – Creţu, I. Cristea, Miron, Radunovic – Vînă (Istrate ’46), Ov. Popescu, Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Coman. Antrenor: Anton Petrea

Cartonaşe galbene: Isac ’29, ’43, Antal ’39, Hora ’49, Albu ’68, Vorobjovas ’74 / Radunovic ‘39

Cartonaş roşu: Isac ‘43