Reacţia lui Budescu după înfrângerea României: "Eu zic că am făcut un meci bun. Sunt trist"

Reprezentativa României a fost învinsă, miercuri seară, cu scorul de 2-1, de selecţionata Georgiei, într-un meci amical disputat pe stadionul “Ilie Oană” din Ploieşti.

"Tot timpul a fost o bucurie să joc aici, la Ploieşti, dar, din păcate, nu am reuşit să câştigăm. Eu zic că am făcut un joc bun, chiar şi în inferioritate, am avut multe faze de poartă, dar ne lipsesc şi rezultatele. Se comentează foarte mult acum, iar când nu jucam fotbal şi făceam 0-0, nu era bine, acum când jucăm fotbal, atacăm, dar pierdem, tot nu e bine.

Sunt trist, pentru că am făcut un meci bun, dar n-am reuşit să câştigăm. Nu ne temem că îl pierdem pe domnul Rădoi, fiind prima dată aici, chiar am rămas surprins de ce am văzut, sunt multe schimbări în bine, mă bucur de tot ce am găsit. Nu trebuie să ne gândim câte goluri luăm de la Anglia, trebuie să mergem acolo, să jucăm fotbal şi să sperăm la un rezultat bun" , a declarat Constantin Budescu.

România - Georgia 1-2

Au marcat: Ivan ’78 / Mikautadze ’61, Aburjania ‘71

În minutul 42, Florin Tănase a fost eliminat pentru un fault la un adversar.

Şi de la oaspeţi a fost eliminat un jucător, Kverkvelia, în minutul 64, după ce a primit al doilea cartonaş galben. În minutul 65, Răzvan Marin a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Kverkvelia la Ivan.

La partida de la Ploieşti a fost prezent şi vicepremierul Dan Barna.

În primul “11” tricolor s-au aflat trei debutanţi: Vlad, Sorescu şi Olaru.

România: 12. Vlad – 24. Sorescu, 6. Chiricheş-cpt., 5. Nedelcearu, 3. Ganea – 21. Olaru (8. Cicâldău ’57), 18. Marin (23. Stanciu ’77), 10. Maxim (20. Budescu ’58) – 14. Hagi (13. Keşeru ’77), 7. Alibec (9. Ivan ’58), 19. Tănase. Selecţioner: Mirel Rădoi

Georgia: 17. Kupatadze – 13. Chabradze, 3. Khocholava, 5. Kverkvelia, 21. Azarov – 19. Shengelia (11. Lobzhanidze ’57), 16. Kvekveskiri (9. Kiteishvili ‘57), 15. Aburjania (7. Gvilia ’80), 10. Okriashvili (4. Kashia ’66), 6. Daushvili – 22. Mikautadze (8. Zivzivadze ’81). Selecţioner: Willy Sagnol

Meciul a fost arbitrat de grecul Tasos Sidiropoulos.

Duminică, naţionala României va mai disputa o partidă amicală, cu Anglia, la Middlesbrough.

Afla mai multe despre: budescu