Reacţia lui Chipciu după FCSB - CFR Cluj 1-1: "Nu mi-aş dori să fie palpitant finalul campionatului!"

CFR Cluj

Fotbalistul echipei CFR Cluj, Alexandru Chipciu, a declarat, luni seară, după meciul cu FCSB, scor 1-1, că formaţia sa ar fi trebuit să beneficieze de un penalti spre finalul jocului, însă el a evitat să comenteze arbitrajul.

“A fost un meci greu, am egalat pe final şi asta e situaţia. E foarte important, am ţinut FCSB pe locul doi, ne-am distanţat la un punct de Craiova. Cred că a fost penalti, dar nu vreau să mai comentez de arbitraj. Am primit şi eu mesaj şi mi-a zis cineva că a fost. Cred că în ultimele meciuri am devenit iar pragmatici. Astăzi s-a schimbat jocul, au marcat primul gol, iar apoi ne-a fost greu să egalăm. Pe final a fost un joc cu minge lungă, am avut puţin noroc şi am dat gol. Nu mi-aş mai dori să fie palpitant (finalul campionatului), mi-aş dori mai multă linişte, dar important e să luăm campionatul”, a spus Chipciu.

FCSB - CFR Cluj 1-1, în Liga 1

FCSB a remizat, luni, la Giurgiu, scor 1-1 (1-0), cu echipa CFR Cluj, în etapa a V-a a play-off-ului Ligii I. Clujenii au marcat golul egalizator în minutul 90+3.

Pentru FCSB a marcat Tănase '19 (penalti), iar pentru CFR Cluj a înscris Burcă '90+3.

1-0: Florin Tănase a transformat un penalt, obţinut tot de el, după ce Burcă l-a faultat din poziţie de ultim apărător.

1-1: Andrei Burcă a adus egalitatea, cu capul, după o lovitură liberă

În minutul 12, Miron a trimis mingea cu capul în transversală.

Acelaşi Miron s-a accidentat în minutul 25, după o intervenţie a lui Omrani, el fiind înlocuit 10 minute mai târziu.

FCSB: Vlad - Haruţ, Cristea, Miron (Şut '35), Radunovic - Ov. Popescu, Simion (Oaidă '36), Vînă (Olaru '51)- Moruţan (Niţă '79), Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Arlauskis - Manea (Susic '78), Ben Youssef, Burcă, Camora - Sigurjonsson (Chipciu '80), Bordeianu, Gîdea (Omrani '4 / Păun '60)- Deac, Debeljuh, Costache. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Simion '22, Tănase '32 / Burcă '17, Ben Youssef '56, Bordeianu '81

Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de asistenţii Mircea Grigoriu şi Ciprian Danşa şi de rezerva Andrei Antonie.

Observator de arbitri a fost Alexandru Deaconu.

Clasament: 1. CFR Cluj  - 42 de puncte, 2. FCSB - 40 de puncte, 3. Universitatea Craiova – 37, 4. Sepsi – 30, 5. FC Botoşani – 28, 6. Academica Clinceni – 25.

Afla mai multe despre: chipciucfr clujliga 1