Reacţia lui Hagi după victoria Farului la Ploieşti: ”V-am zis că avem o echipă talentată. Nu e la potenţial maxim”

Farul Constanța

Gică Hagi a comentat victoria obţinută de Farul Constanţa în faţa Petrolului Ploieşti.

Farul Constanţa a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 3-1, pe Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 11-a a Superligii. Au marcat Tamaş (’58), pentru Petrolul, respectiv Alibec (’11 şi ’35) şi Sali (‘90+3), pentru Farul.

În urma victoriei de la Ploieşti, formaţia de la malul mării a acumulat 24 de puncte şi şi-a consolidat poziţia de lider în campionat.

La finalul meciului, Hagi a analizat prestaţia echipei sale. Nu a fost pe deplin mulţumit de jocul din repriza secundă, dar, per total, rezultatul l-a satisfăcut şi a subliniat că Farul încă nu este la potenţial maxim.

”O echipă foarte bună. Din păcate s-a întâmplat ca la Craiova. În repriza a doua am căzut, au venit peste noi, dar ne aşteptam. Am vrut să conservăm rezultatul. Trei puncte foarte importante.

Din prima zi v-am zis că avem o echipă talentată, nu e la potenţial maxim, mai avem nevoie de timp.

Unii jucători au nevoie de odihnă. Am făcut-o foarte bine şi să începem la fel când ne întoarcem după pauză. Avem 19, 21 sau 23 de jucători la loturile naţionale. Ăştia suntem noi, avem o academie bună, valoroasă. Nu mă bag, nu e problema mea cine se duce.

Selecţia o fac ceilalţi, eu mă bucur pentru cei care sunt chemaţi la loturile naţionale pentru că reprezintă România”, a declarat Hagi, după meci.

Afla mai multe despre: hagifarul