Reacţia lui Luka Modric după calificarea în semifinale: "A fost încă un meci dramatic pentru noi, dar am arătat că avem caracter"

Cupa Mondială

Mijlocaşul Luka Modrici a declarat că jucătorii Croaţiei au arătat că au caracter în meciul cu Rusia, decis la loviturile de departajare, subliniind că acum trebuie să se pregătească pentru semifinala cu Anglia.

"A fost încă un meci dramatic pentru noi. În prima repriză nu am jucat bine şi nu am controlat meciul aşa cum doream. În repriza a doua a fost mai bine, dar din păcate nu am putut câştiga în 90 de minute. Am arătat că avem caracter. Am suntem în semifinale, avem destul timp să ne odihnim şi să pregătim bine acest meci", a declarat Modrici.

Reprezentativa Croaţiei a învins, sâmbătă seară, la Soci, naţionala Rusiei, cu scorul de 6-5 în urma loviturilor de departajare, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale.

La finalul prelungirilor, scorul partidei Rusia – Croaţia era 2-2, golurile fiind marcate de Cerîşev ’31 şi Fernandes ‘115, respectiv Kramarici ’39 şi Vida ‘101.

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au marcat Brozovici, Modrici, Vida şi Rakitici. Kovacici a ratat.

Pentru Rusia au marcat Dzagoev, Ignaşevici şi Kuziaev. Au ratat Smolov şi Fernandes.

În semifinale, Croaţia va întâlni Anglia, care a trecut în sferturi de Suedia, scor 2-0.

Afla mai multe despre: modricreactiecroatia