Reacţia lui Octavian Popescu după debutul la echipa naţională a României: ”Am început foarte bine anul şi sunt foarte fericit”

Echipa națională

Reprezentativa României a fost învinsă, vineri seară, pe stadionul Steaua, cu scorul de 1-0 (1-0), de selecţionata Greciei, într-un meci amical, primul pentru tricolori cu Edward Iordănescu selecţioner.

Golul a fost marcat de Bouchalakis, în minutul 39, cu o lovitură cu capul din 7 metri.

În minutul 23, grecii au marcat prin Giakoumakis. Reuşita oaspeţilor a fost anulată pentru ofsaid după aproape un minut, în momentul în care mingea fusese pusă la centru terenului pentru a se relua jocul.

La meci au asistat peste 20.000 de spectatori.

Jocul a fost precedat de un moment de reculegere pentru victimele războiului din Ucraina.

Octavian Popescu a debutat azi la naţionala mare.

”A fost un meci frumos, o atmosferă excelentă, dar rezultatul a fost prost. A fost un moment foarte frumos pentru mine când am aflat că am fost convocat. Am dormit foarte liniştit, am fost foarte pregătit pentru acest meci şi mă bucur că am reuşit să debutez.

Tănase m-a ajutat să mă integrez în lot, domnul Iordănescu mă cunoştea foarte bine şi de la FCSB, m-au ajutat toţi foarte mult, s-au purtat foarte frumos cu mine. Am început foarte bine anul şi sunt foarte fericit. Cea mai mare dorinţă a mea este să ajung cu naţionala la un Campionat Mondial. Chiar cred că se va întâmpla”, a declarat Octavian Popescu.

Au evoluat următoarele echipe:

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 17. Rus (4. Drăguşin ‘87), 22. Camora (3. Toşca ‘75) – 18. R. Marin, 23. Bordeianu (13. Mihăilă ‘75) – 20. Mitriţă (21. Popescu ‘62), 8. Cicâldău, 10. Maxim (11. Ivan ‘62) – 9. Puşcaş (19. Tănase ‘61). Selecţioner: Edward Iordănescu

Grecia: 1. Vlachodimos – 14. Rota, 22. Mavropanos, 17. Hatzidiakos, 21. Tsimikas – 20. Mantalos-cpt. (15. Chatzigiovanis ‘81), 23. Siopis, 5. Bouchalakis (19. Douvikas ‘57) – 18. Limnios (11. Bakasetas ‘57), 7. Giakoumakis (16. Pavlidis ‘72), 10. Pelkas (8. Alexandropoulos ‘81). Selecţioner: Gustavo Poyet

Afla mai multe despre: octavian popescunationala romaniei