Real Madrid - Barcelona 0-3. Stăpânii Bernabeului! Catalanii merg în finala Cupei Regelui după o nouă umilinţă aplicată marii rivalegalerie foto

Real Madrid

FC Barcelona s-a calificat în finala Cupei Regelui Spaniei după o nouă corecţie aplicată marii rivale de pe Santiago Bernabeu. Suarez a făcut spectacol în fieful Realului.

Formaţia pregătită de Ernesto Valverde a obţinut a patra victorie din ultimele 5 meciuri jucate contra marii sale rivale pe Santiago Bernabeu. Catalanii au marcat în această perioadă 13 goluri. După victoria de miercuri se pregătesc de cea de-a şasea finală consecutivă de Cupa Regelui Spaniei, o performanţă fără precedent în istoria competiţiei.

Vinicius. Doar Vinicius

A fost o seară de fotbal spectacol în Capitala Spaniei. Un Real Madrid dispus să joace de la egal la egal cu marea sa rivală şi care în primele 45 de minute a ratat cât pentru 3 El Clasico. A fost de asemenea o seară în care Florentino Perez a realizat probabil (dacă mai era nevoie) că în vară s-a despărţit de cel mai important jucător din istoria clubului. Madridul a pierdut categoric pe propriul teren (din nou) cu marea rivală după ce în prima repriză, atacanţii săi au ratat ocazii monumentale.

Vinicius Junior a fost cel mai bun jucător al echipei lui Solari şi omul care a produs degringoladă în defensiva blaugrana. Dar puştiul brazilian a ratat cu nonşalanţă ocazii clare de gol, chiar şi faţă în faţă cu ter Stegen. Nici Benzema n-a putut să-l învingă pe excelentul portar german, dintr-o situaţie ideală de gol, situaţie din care Ronaldo probabil că marchează şi dacă-l trezeşti din somn.

La 0-0 la pauză, gruparea catalană a simţit că e loc de mai bine. Deşi era eliminată după primele 45 de minute, cineva i-a şoptit lui Valverde că FC Barcelona n-a mai pierdut de 28 de ani pe Bernabeu când a intrat cu acest rezultat la cabine.

Suarez SHOW. Vârful catalanilor, cifre impresionante în El Clasico

Barcelona a fost pragmatică. Şi decisivă, atunci când a găsit culoarul spre poarta gazdelor. O ezitare a lui Dani Carvajal, un plasament prost al lui Ramos, iar Dembele a pătruns nestingherit pentru a-i pasa decisiv lui Suarez. Uruguayanul a marcat la primul şut pe spaţiul porţii pentru echipa sa. Madridul a încercat să reintre rapid în meci, dar Vinicius, după o acţiune senzaţională a greşit din nou la finalizare.

Iar Barca a profitat din nou. A ajutat-o şi Varane care a deviat în propria poartă centrarea venită din dreapta de la acelaşi Dembele. A fost golul cu numărul 800 în istoria El Clasico, unul desigur, de tristă amintire pentru fundaşul francez.

Apoi Casemiro şi-a pierdut cumpătul şi l-a faultat clar în careu pe Suarez, permiţându-i atacantului sud-american să marcheze şi al doilea gol, din penalty. Şi ce penalty! Scăriţă perfectă şi încă un pumnal înfipt în inima marii rivale. A fost al 11-lea gol marcat în El Clasico de Luis Suarez, care a avut nevoie de numai 13 meciuri cu marea rivală pentru a atinge această cifră senzaţională.

FC Barcelona merge în finala Copei Spaniei, dar sâmbătă are din nou întâlnire cu marea rivală. De această dată, în campionat, unde poate încheia definitiv cursa Madridului spre titlu. Meciul Real Madrid - FC Barcelona va fi transmis de Telekom Sport 1, sâmbătă de la ora 21:45.

LIVE Real Madrid - FC Barcelona 0-3 (Suarez 51, 73, Varane 68-aut)

Echipele de start

Real Madrid: Keylor Navas - Carvajal; Ramos, Varane, Reguilon - Kroos, Casemiro, Modric - Lucas Vazquez, Benzema, Vinícius

FC Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Piqué, Lenglet, Jordi Alba - Busquets, Sergi Roberto, Rakitic - Dembele, Luis Suárez, Messi

Min 73: Penalty pentru Barcelona! Casemiro îl faultează clar în careu pe Suarez, iar Mallenco dictează penalty. Acelaşi Suarez bate şi o face printr-o scăriţă de efect. Real Madrid - Barcelona 0-3

Min 70: Gooooooooooool Barcelona!!!! Centrare Dembele din dreapta, mingea se îndreaptă spre Suarez, dar Varane ajunge prime şi îşi trimite balonul în propria poartă: Real Madrid - FC Barcelona 0-2

Min 69: Ocazie Real Madrid!!! Vinicius senzaţional. Puştiul minune al madrilenilor driblează tot ce întâlneşte în cale, îi păcăleşte pe Busquets  şi Pique, dar este blocat în ultima clipă

Min 62: Ocazie Real Madrid! ter Stegen intervine senzaţional în faţa lui Reguilon!! Acţiune excelentă a lui Vinicius Junior, centrare şi reluare cu capul a lui Reguilon din 7-8 metri, pe care ter Stegen o parează senzaţional. Veste bună pentru madrileni: flancul stâng format din tinerii Vinicius şi Reguilon pare axul cel mai puternic al echipei lui Solari

Min 60: Fază controvesată la poarta Realului. Barcelona solicită lovitură de la 11 metri, iar imaginile sugerează într-adevăr că a existat contact

►A fost al 10-lea gol marcat de Suarez în 13 meciuri Barcelona - Real Madrid. Doar Samitier şi Messi au avut nevoie de mai puţine meciuri pentru a atinge această bornă.

Min 50: Gooooooooool Barcelona!!!! La primul şut pe spaţiul porţii, catalanii deschid scorul. Dembele profită de plasament eronat al lui Carvajal, pătrunde uşor şi scoate mingea pentru Luis Suarez, care finalizează de la 10-12 metri pe lângă Keylor Navas. Real Madrid - FC Barcelona 0-1!

Min 48: Pericol la poarta catalanilor. Fază fixă executată de Kroos, Sergio Ramos se înalţă şi trimite puţin peste. Mallenco intervine şi dictează fault în atac

Min 46: Start în repriza secundă din El Clasico. Nicio schimbare în cele două echipe

Pauză pe Santiago Bernabeu. 0-0 la pauză, scor de calificare pentru Real Madrid. O primă repriză dominată clar de Real Madrid la nivel de ocazii. Elevii lui Solari au ratat cel puţin 3 oportunităţi clare de gol, iar puştiul Vinicius Junior a fost în prim plan. Barcelona s-a mulţumit să atace poziţional, dar defensiva lui Solari a funcţionat aproape ireproşabil. A fost o repriză pe care Real Madrid ar fi câştigat-o probabil clar dacă îl mai avea în teren pe Ronaldo. E greu de crezut că portughezul rata din toate aceste situaţii atât de favorabile

Min 39: Ocazie uriaşă Real Madrid!  Acelaşi Vinicius trage peste după centrarea lui Reguilon

Min 37: Ocazie uriaşă Real Madrid! De fapt dublă ocazie!! Din nou Marc Andre ter Stegen evită deschiderea scorului. A fost o greşeală a lui Pique! Fundaşul catalan a urcat cu mingea în terenul advers, a pierdut-o şi i-a permis lui Casemiro să-l deschidă pe Vinicius. Brazilianul a fost blocat, dar a reuşit să-i paseze lui Benzema, care din 6 metri a tras în ter Stegen.

Min 31: Centrare periculoasă a lui Dembele prin faţa porţii, balonul este respins în lateral de portarul costarican, Keylor Navas

► După 30 de minute, FC Barcelona are posesia (55%), dar nu a şutat niciodată pe spaţiul porţii lui Keylor Navas. Madrilenii au avut două şanse de gol prin Vinicius Junior. Real Madrid este echipa mai periculoasă până în acest moment. Lionel Messi nu a ieşit încă în evidenţă

Min 23: Ocazie mare Real Madrid! Vinicius e din nou în prim plan, ajunge în situaţie de unu contra unu cu ter Stegen, dar portarul german are un reflex senzaţional. A fost o minge bâlbâită iniţial de Jordi Alba, de care puştiul minune al Realului nu a putut profita. Şansă importantă pentru formaţia lui Santi Solari

Min 20: Replica Barcelonei! Ousmane Dembele pleacă pe contraatac şi doar intervenţia in extremis a lui Varane îl impiedică pe Luis Suarez să rămână singur cu portarul Navas

Min 19: Ocazie Real Madrid! Vinicius primeşte la marginea careului de 16 metri, dar şutul său trece puţin peste poarta lui Marc Andre ter Stegen. Puştiul brazilian pare cel mai periculos jucător pentru poarta catalanilor.

Min 14: Fază controversată în careul Barcelonei. Vinicius Junior este suficient de abil încât să se strecoare printre Semedo şi Roberto, apoi cade şi solicită lovitură de la 11 metri. Mallenco lasă jocul să continue, dar primele imagini arată că între brazilian şi Semedo există contact

Min 10: El Clasico se aprinde! Rakitic intră dur la Casemiro

►Solari îl ţine pe Toni Kroos aproape de Casemiro. O mutare interesantă pentru startul acestui meci, care-i oferă ceva mai multă libertate de mişcare Balonului de Aur, Luka Modric

Min 7: Prima acţiune periculoasă la poarta lui Navas. Dembele centrează la întâlnire pentru Suarez, acesta întoarce în careul de 6 metri spre Messi, dar defensiva madrilenilor respinge în corner.

►Ousmane Dembele coboară foarte mult în sistemul de joc al oaspeţilor. Valverde simte că Daniel Carvajal poate crea un real pericol în flancul stâng şi îi cere francezului să joace cât mai aproape de Jordi Alba

►5 minute în care cele două echipe încă se caută. Barcelona caută să ducă mingea cât mai rapid spre Messi, omul care controlează absolut totul. Real Madrid pare să accepte jocul pe contraatac.

Min 1: A început El Clasico!

UPDATE Miercuri 20:00: Cu două ore înainte de El Clasico aşa arată Piaţa Los Sagrados de Corazones

UPDATE Miercuri 19:30: Englezii anunţă chiar în ziua marelui meci că Gareth Bale va pleca în vară de la Real Madrid. Detalii despre posibila sa destinaţie poţi afla AICI. În altă ordine de idei, vezi care este antrenorul cu cele mai mari şanse să o preia pe Real Madrid din vară. Ai mai multe informaţii, AICI.

UPDATE Miercuri 12:30: Ziarul de casă al Barcelonei deschide ediţia de miercuri într-un mod inedit. Catalanii de la Sport ironizează Real Madrid pe prima pagină. "Messi, grădina ta este pregătită", titrează Sport, ilustrând cu o fotografie a stadionului Santiago Bernabeu. Ce-i drept, cifrele starului argentinian pe Santiago Bernabeu sunt remarcabile: 19 meciuri - 14 goluri, 9 pase decisive.

UPDATE Marţi: Barcelona a confirmat că Arthur şi Cillessen sunt apţi din punct de vedere medical pentru El Clasico.

Calificarea în finala Cupei Spaniei va fi decisă miercuri, pe Santiago Bernabeu, iar gazdele de la Real au un mic avantaj, având în vedere golul în deplasare marcat în urmă cu trei săptămâni pe Camp Nou, în primul El Clasico din acest an.

Ultimul duel între cele două mari rivale pe Santiago Bernabeu a fost în decembrie 2017, dar este cu tristă amintire pentru fanii lui Real Madrid, pentru că echipa antrenată la acea vreme de Zidane a pierdut cu 3-0, într-o partidă în care Messi, Suarez şi Aleix Vidal şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Meciul din tur s-a încheiat nedecis, după ce Lucas Vazquez a deschis rapid scorul pentru Real, iar Malcom a fost cel care a egalat pentru catalani, în repriza secundă. Barca vine pe Bernabeu fără Arthur, dar şi fără portarul de cupă, olandezul Jasper Cillessen. În schimb, Umtiti este apt pentru El Clasico.

La Real revine căpitanul Sergio Ramos, după ce a lipsit în ultima etapă, cu Levante, din cauza unei suspendări.

Echipe probabile

• Real: Navas - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Reguilon - Kross, Casemiro, Modric - Lucas Vazquez, Benzema, Vinicius
  • Barca: ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Alena, Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Dembele

Afla mai multe despre: real madridbarcelonael clasico