Record stabilit de Ashleigh Barty. Australianca s-a impus în turul 1 la Australian Open fără game cedat în numai 44 de minute de jocgalerie foto

Sporturi

Jucătoarea din Muntenegru a câştigat numai 10 puncte pe toată durata partidei.

Numărul 1 mondial a stabilit un nou record pentru ediţia de anul acesta de la Australian Open. Ashleigh Barty a avut nevvoie de numai 44 de minute pentru a trece cu scorul de 6-0 6-0 de jucătoarea Danka Kovic din Muntenegru, locul 82 mondial.

Jucătoarea din Muntenegru a câştigat numai 10 puncte pe toată durata partidei. Primele 4 game-uri ale primului set au fost câştigate de Barty la 0. Barty este într-o formă fantasitcă şi a câştigat toate cele 7 meciuri oficiale din 2021. Kovic a câştigat un singur meci din circuitul WTA în 2011 şi a pierdut cu Ostapenko şi Barty.

Australianca va juca în turul 2 cu învingătoarea dintre Daria Gavrilova şi Sara Tormo.