Rednic, foc şi pară la finalul jocului: ”Nu se poate ăla să sară nestingherit şi nimeni să nu îl jeneze” N-au scăpat nici adversarii: ”Au băgat patru fundaşi centrali la un moment dat!”

Farul Constanța

FC Viitorul a remizat, marţi, pe teren propriu, scor 3-3, cu echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a XIX-a a Ligii I.

Au marcat Luckassen ‘8, ’45 şi Ciobanu ’84 (penalti) pentru gazde, respectiv Gonzales ’18, Mitrea ’48 (penalti) şi Safranko ‘90+1 pentru Sepsi.

”Îţi pare rău să munceşti 90 de minute şi să pierzi 3 puncte la ultima fază. Ce mă deranjează e că aveam 2-1, intrăm minutul 46 dăm pe lângă minge. Si iese penaltyul care a ieşit. Un pic de concentrare, să vorbeşti, e ultimul minut. Nu se poate ăla să sară nestingherit şi nimeni să nu îl jeneze în careul de 6 metri” a spus Rednic, vizibil supărat, la finalul meciului.

”Chiar îmi pare rău că sunt două puncte pierdute. Echipa joacă, am jucat de la egal cu o echipă mult mai omogenă, cu condiţii financiare mult mai bune decât aici. Cu jucători cu multă experienţă. Se vede că încă nu sunt jucători cu experienţă. Mai tragi de timp, cum au făcut ei, s-au aşezat, cârcei, mai tragi un pic de timp. Asta e mentalitatea de aici şi nu e rea” a continuat experimentatul tehnician al Viitorului.

El a vorbit şi despre prestaţia centralului Horaţiu Feşnic: ”L-or fi certat la pauză că am înţeles că au venit cu tablete aici şi explicau, ceea ce e inadmisibil. Noi nu facem asta. Acum ce ar trebui? Noi să mergem acum să arătăm la ăla că a dat un corner care e inexistent. Inventat de el. Poate era mai bine să fie ceilalţi că ăia erau mai fotbalişti. Aştia au băgat 4 fundaşi centrali au jucat la un moment dat” a spus antrenorul constănţenilor.

Viitorul - Sepsi 3-3

Au evoluat:

FC Viitorul: Cojocaru – Dussaut, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – Matei (Sabala ’82), Artean, Ciobanu (Benzar ’90) – Ely Fernandes, Luckassen, Măţan (Grădinaru ’62). Antrenor: Mircea Rednic

Sepsi: Fernandez – Csiszer (Dumitrescu ’74), Mitrea, Bouhenna, Dimitrov – Bajrovic (Purece ’62), Tincu, Fofana (Markovic ’74), Tamaş (Dumiter ’89) – Gonzalez, Safranko. Antrenor: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Luckassen ’31, Mladen ’79 / Csiszer ’70, Tincu ’75, Markovic ‘85

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Marius Marica - Andrei Chivulete

Observator: Nicolae Marodin

Afla mai multe despre: mircea rednic