Remiză pentru Loţi Boloni: Antwerp a devansat campioana Brugge şi a urcat pe locul secund în campionatul Belgiei

Royal Antwerp, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a remizat, duminică, în deplasare, scor 0-0, împotriva echipei Gent, într-un meci disputat în etapa a 16-a a campionatului Belgiei.

Antwerp a fost cât pe ce să piardă meciul şi şansa de a urca pe locul secund deopotrivă, gazdele beneficiind de o lovitură de la 11 metri în primul minut din prelungirile reprizei secunde. Mijlocaşul belgian al lui Gent, Vadis Odjidja-Ofoe, a ratat, însă, penalty-ul, iar scorul a rămas 0-0, aşa cum avea să se şi încheie meciul.

În urma acestui rezultat de egalitate, Antwerp acumulează 32 de puncte şi o devansează pe campioana en titre Club Brugge - învinsă în această rundă de Zulte Waregem - care ocupă acum locul al treilea, cu 31 de puncte. Lider este echipa lui Vlad Screciu, Genk, cu 35 de puncte.

Pentru Antwerp urmează un meci pe teren propriu împotriva echipei St. Truiden, pe 1 decembrie, în etapa a 17-a, rundă în care Gent întâlneşte Lokeren în deplasare.

Afla mai multe despre: bolonigentbelgia