Revenirea lui Ladislau Boloni! Metz tocmai a reuşit a doua victorie consecutivă în Ligue 1. Pe ce loc este acum

Ligue 1

Echipa franceză FC Metz, condusă de antrenorul român Laszlo Boloni, a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Clermont, în etapa a 25-a din Ligue 1.

Metz a reuşit a doua victorie consecutivă, 1-0 în faţa lui Clermont

Metz s-a impus la limită pe stadionul Saint-Symphorien, printr-un gol marcat din penalti. În minutul 31 Andy Pelmard a comis un fault asupra lui Maxime Colin, în careul oaspeţilor, şi arbitrul a dictat penalti, pe care l-a transformat, în minutul 33, georgianul Mikautadze.

A fost unicul gol al partidei, iar Bölöni şi Metz au legat a doua victorie consecutivă în campionat, fiind pe locul 17, penultimul, cu 23 de puncte. Însă elevii lui Bölöni sunt la doar două puncte de locul de baraj. Clermont este ultima clasată, cu 17 puncte.

În etapa a 25-a din Ligue 1 s-au mai disputat duminică meciurile PSG – Reims 2-2; Le Havre – Toulouse 1-0; Strasbourg – AS Monaco 0-1.

Afla mai multe despre: ladislau boloniladislau boloni metzmetz ligue 1