Rezultate din turneul olimpic de fotbal: Gignac, triplă pentru Franţa. Germania, Spania şi Argentina au obţinut primele victorii

Jocurile olimpice

Franţa, Germania, Spania şi Argentina au obţinut, duminică, primele victorii în turneul olimpic de fotbal masculin, în etapa a doua a fazei grupelor.

Rezultatele de duminică sunt următoarele;

Grupa A:

Franţa - Africa de Sud, scor 4-3 (0-0);

Au marcat: Gignac '57, '78, '86 (p), Savanier '90+3 / Kodisang '53, Makgopa '73, Mokena '82.

- Singh (Africa de Sud) a ratat un penalti.

Japonia - Mexic, scor 2-1 (1-0);

Au marcat: Kubo '6, Doan '11 (p) / Alvardo '85.

- Vasquez (mexic) a fost eliminat, în minutul 68.

Clasament: 1. Japonia - 6 puncte (golaveraj +2), 2. Mexic - 3 (+2), 3. Franţa - 3 (-2), 4. Africa de Sud - niciun punct (-2).

Miercuri, în ultima etapă se vor juca partidele: Franţa - Japonia şi Africa de Sud - Mexic.

Grupa B

Noua Zeelandă - Honduras, scor 2-3 (1-1);

Au marcat: Cacace '10, Wood '49 / Palma '45+1, Obregon '78, Rivas '87.

România - Coreea de Sud, scor 0-4 (0-1);

Au marcat: M. Marin '27 (a), Lee Donggyeong '59, Lee Kangin '84 (p), '90.

- I. Gheorghe (România) a fost eliminat, în minutul 45+1.

După două etape, clasamentul grupei este următorul: 1. Coreea de Sud - 3 puncte (golaveraj +3), 2-3 Noua Zeelandă, Honduras - 3 puncte (0), România - 3 puncte (-3).

Ultima etapă a grupei va avea loc miercuri, după următorul program:

11.30 - Sapporo: România - Noua Zeelandă;

11.30 - Yokohama: Coreea de Sud - Honduras.

Grupa C

Egipt - Argentina, scor 0-1 (0-0);

A marcat: Medina '52.

Australia - Spania, scor 0-1 (0-0);

A marcat: Oyarzabal '81.

Clasament: 1. Spania - 4 puncte (+1), Australia - 3 (+1), 3. Argentina - 3 (-1), 4. Egipt - 1 (-1).

Ultimele meciuri vor avea loc tot miercuri: Australia - Egipt şi Spania - Argentina.

Grupa D

Brazilia - Coasta de Fildeş, scor 0-0;

Cartonaşe roşii: Douglas Luiz '13 / Kouassi '79.

Arabia Saudită - Germania, scor 2-3 (1-2).

Au marcat:Al-Najei '30, '50 / Amiri '11, Ache '43, Uduokhai '75.

- Pieper (Germania) a fost eliminat, în minutul 67.

Clasament: 1. Brazilia - 4 puncte (+2), 2. Coasta de Fildeş - 4 (+1), 3. Germania - 3 (-1), 4. Arabia Saudită - niciun punct (-2).

Ultimele meciuri, miercuri: Arabia Saudită - Brazilia şi Germania - Coasta de Fildeş.

După faza a doua a grupelor, singura echipă matematic eliminată este Arabia Saudită. Nicio reprezentativă nu este calificată matematic în sferturi în acest moment.

România are nevoie de o victorie în ultima etapă pentru a ajunge în sferturi. Primele două clasate din fiecare grupă acced în sferturile de finală.

Afla mai multe despre: fotbal jocurile olimpice