Rezultate surprinzătoare în etapa de Boxing Day din Premier League. Liverpool s-a distrat pe terenul lui Leicester, Chelsea, înfrângere acasă cu Southampton

Premier League

Tottenham, antrenată de Jose Mourinho, a învins-o, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), pe Brighton, în primul meci al zilei de Boxing Day.

Webster a deschis scorul, în minutul 37, pentru oaspeţi. Jucătorii lui Mourinho au marcat în minutele 53 şi 72, prin Harry Kane, respectiv Dele Alli.

În meciul cu Brighton, fundaşul belgian Jan Vertonghen a jucat meciul cu numărul 300 pentru Tottenham, în toate competiţiile: 221 de partide şi opt goluri în Premier League, 24-1, în Liga Campionilor, 32-2, în Liga Europa, 11-1, în Cupa Angliei şi 12-1, în Cupa ligii.

În urma acestui rezultat, Tottenham a acumulat 29 de puncte, iar Brighton a rămas cu 20 de puncte.

Everton a învins-o, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), pe Burnley. Acesta a fost primul meci al antrenorului italian Carlo Ancelotti pe banca tehnică a "caramelelor". Mikel Arteta, 37 de ani, a debutat şi el la Arsenal. Spaniolul este la prima sa experienţă ca antrenor principal, iar "tunarii" au terminat la egalitate meciul de la Bournemouth, scor 1-1.

Chelsea, locul 4 în Premier League, a fost învinsă, în mod surprinzător, acasă, scor 0-2, de Southampton.