REZUMAT VIDEO | Bayern s-a distrat cu Beşiktaş şi în Turcia, iar nemţii se califică la pas în sferturile Ligii Campionilor! Aici ai toate golurile

Cu Mircea Lucescu şi Ioan Andone în tribunele arenei din Istanbul, Beşiktaş nu a reuşit să se revanşeze în faţa fanilor, după umilinţa din Germania, iar Bayern a câştigat şi meciul retur.

După 5-0 în meciul tur, cel care şi-a odihnit o parte dintre titulari a fost, surprinzător, antrenorul lui Beşiktaş. Turcii s-au resemnat şi îşi păstrează forţele pentru campionat, în timp ce Bayern a venit cu gândul la victorie şi la Istanbul.

Heynckes a aruncat în luptă cea mai bună garnitură, iar Bayern a deschis scorul din minutul 18, când Thiago Alcantara a trimis în plasă centrarea perfectă a lui Muller. Repriza a doua începe tot cu Bayern în atac, iar Gonul, fundaşul dreapta al lui Beşiktaş, îşi trimite balonul în proprie poartă. La 0-2, Beşiktaş se aruncă în ofensivă şi bifează, în sfârşit, golul de onoare. Vagner Love profită de o eroare în defensiva lui Bayern şi îl învinge pe Ulreich.

Ultimul cuvânt îl au însă tot bavarezii, iar Wagner înscrie cu pieptul, în minutul 84, după o centrare deviată a lui Alaba. S-a terminat 1-8 la general, iar Bayern Munchen îşi aşteaptă acum adversarul din sferturile Ligii Campionilor.

REZUMATUL PARTIDEI:

VIDEO | Beşiktaş - Bayern | 1-3

ECHIPELE DE START:

BEŞIKTAŞ: Zengin - Gonul, Medel, Uysal, Erkin - Quaresma, Ozyakup, Arslan, Lens - Pektemek, Love
BAYERN: Ulreich - Rafinha, Boateng, Hummels, Alaba - Vidal, Martinez, Alcantara - Muller, Lewandowski, Ribery

Min. 90: Fluier final.

Min. 84: GOOOL BAYERN! Wagner înscrie cu pieptul, după o centrare deviată a lui Alaba.

Min. 59: GOOOL BEŞIKTAŞ! Vagner Love marchează golul de onoare al turcilor în ”dubla” cu Bayern.

Min. 46: GOOOL BAYERN! Gonul îşi trimite balonul în propria poartă.

Min. 45: Pauză la Istanbul.

Min. 44: Beşiktaş închide în ofensiva prima repriză. Şansă importantă pentru Gonul.

Min. 35: Lewandowski scapă într-o poziţie bună, dar polonezul ratează execuţia. Doar corner pentru Bayern.

Min. 30: Quaresma pătrunde frumos, dar şutul său trece mult peste poarta lui Ulreich.

Min. 18: GOOOL BAYERN! Thiago Alcantara deschide scorul, după o centrare ideală a lui Muller.

Min. 15: Pericol din nou în careul turcilor. Uysal intervine excelent în faţa lui Ribery.

Min. 2: Prima oportunitate pentru Bayern. Lovitura de cap a lui Vidal trece pe lângă poartă.

Min. 1: A început meciul.

Ioan Andone şi Alexandru Săbău vin cu cele mai proaspete informaţii înainte de Beşiktaş - Bayern Munchen.

În tur a fost 5-0 pentru Bayern, motiv pentru antrenor să-şi odihnească o parte din titulari la retur. Astfel, golgheterul Lewandowski va începe jocul din postura de rezervă, locul său în primul 11 urmând a fi luat de Wagner. De la oaspeţi vor mai lipsi Neuer, Coman, Tolisso şi Robben.

De cealaltă parte, Beşiktaş l-a pierdut în tur pe Vida, care a primit cartonaşul roşu. Va lipsi şi Pepe, un jucător de experienţă pentru o asemenea competiţie. Atacul nu va arăta deloc rău însă, cel puţin ca rezonanţă. Beşiktaş va începe jocul în ofensivă cu Talisca, Quaresma, Babel şi Negredo.

Afla mai multe despre: besiktasbayernliga campionilorribery