REZUMATE BUNDESLIGA | Bayern şi-a păstrat avantajul faţă de Dortmund. Koln a condus-o cu 2-0 pe Mainz, dar nu a câştigat

Bundesliga

Urmăreşte rezumatele meciurilor de duminică din Bundesliga.

Bayern şi-a păstrat avansul de patru puncte în Bundesliga şi după vacanţa provocată de pandemia de coronavirus. Împotriva lui Union Berlin, Muller a deschis scorul la mijlocul primei reprize. Reuşita sa a fost însă anulată după analiza VAR. Campioana ultimelor 7 sezoane din Bundesliga a intrat totuşi în avantaj la cabine. Subotic a făcut penalti, iar Lewandowski a deschis scorul cu al 40-lea său gol din acest sezon, în toate competiţiile. Deşi a controlat meciul, Bayern a scăpat de emoţii abia în final. Pavard a înscris şi a stabilit scorul final, 0-2.

FC Koln a scăpat printre degete victoria cu Mainz, deşi a fost mai bine de o oră la conducerea jocului. Ţapii au avut nevoie de numai şase minute pentru a deschide scorul pe RheinEnergieStadion. Marcator a fost Uth, din penalti. Cu nouă victorii în ultimele 12 etape, Koln părea să se îndrepte spre un nou succes după ce Kainz a făcut 2-0, în startul reprizei a doua. Mainz a revenit însă excelent în ultima jumătate de oră. Awoniyi a redus din diferenţă. Egalarea a venit de la camerunezul Kunde, care s-a distrat cu apărarea visătoare a ţapilor. S-a terminat 2-2, rezultat care a lăsat-o pe Koln la şase puncte de cupele europene.

Afla mai multe despre: bundesliga