REZUMATE BUNDESLIGA | RB Leipzig, pas greşit în lupta pentru titlu. Wolfsburg, doar egal cu Union Berlin. Vezi AICI toate golurile

Bundesliga

Urmăreşte mai jos rezumatele meciurilor de duminică din Bundesliga.

Ultraşii de la Union Berlin s-au solidarizat şi cu ceilalţi, de la Bayern, Dortmund, Gladbach şi au afişat un banner scandalos la adresa finanaţatorului de la Hoffenheim. Chiar înainte de finalul primei reprize, arbitrul partidei, Union Berlin - Wolfsburg a întrerupt partida pentru zece minute, până când bannerul a dispărut din tribună. Era 1-0 pentru echipa din capitala Germaniei, după golul lui Andersson din minutul 41. Friedriech a majorat diferenţa la puţin timp după reluare, din lovitura liberă executată de Trimmel. Dintr-o fază fixă a redus din diferenţă Wolfsburg. Gerhardt a marcat pentru 2-1. S-a încheiat egal, 2-2. Weghorst a trimis cu capul din pasa lui Joao Victor.

Leipzig a făcut un nou pas greşit în lupta pentru prima poziţie din Bundesliga după ce a remizat cu Bayer Leverkusen. Aspirinele ai deschis scorul prin Bailey la mijlocul primei reprize, dar avantajul a durat doar trei minute. Schick a restabilit egalitatea pentru Leipzig. Taurii puteau trece în avantaj imediat după ieşirea de la cabine, dar Hradecky a scos incredibil şutul lui Nkunku. Leipzig a bifat al patrulea meci fără victorie din ultimele şase etape şi a rămas la trei puncte în urma liderului Bayern.

Afla mai multe despre: bundesliga