REZUMATE VIDEO | Seară nebună în Europa League. 16 goluri marcate în patru meciuri. Arsenal, scorul serii cu ŢSKA Moscova

Prima manşă a sferturilor de finală din Europa League a programat patru partide extrem de interesante. Toate cele patru meciuri au fost în direct pe canalele Telekom Sport, în timp ce toate golurile pot fi urmărite pe www.telekomsport.ro.

Arsenal a reuşit scorul serii în sferturile Europa League şi se poate considera în semifinalele competiţiei. "Tunarii" s-au impus cu 4-1 în meciul de acasă cu ŢSKA Moscova, în timp ce Lazio şi Atletico Madrid s-au impus şi ele în meciurile disputate pe propriul teren, însă la o diferenţă de două goluri.

Cu Ştefan Radu integralist, italienii au câştigat cu 4-2 meciul cu Salzurg, iar echipa lui Simeone s-a impus cu 2-0 în faţa portughezilor de la Sporting Lisabona. Cel mai echilibrat meci al serii s-a jucat în Germania, unde Leipzig a câştigat la limită, scor 1-0, meciul cu Olympique Marseille.

Atletico Madrid - Sporting Lisabona 2-0

Au marcat: Koke '1, Griezmann '40

Atletico Madrid:
Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Lucas - Correa, Niguez, Gabi, Koke - Griezmann, Costa

Sporting Lisabona: Patricio - Piccini, Mathieu, Coates, Coentrao - Battaglia, Carvalho - Martins, Fernandes, Ruiz - Dost

Rezumatul partidei:

Min. 40 - GOOOOOOOOOL Griezmann profită de o greşeală uriaşă a lui Mathieu şi marchează pentru 2-0

Min. 1 - GOOOOOOOOOOL Atletico Madrid deschide scorul în secunda 22

Lazio - Salzburg 4-2
Au marcat: Lulic '8, Parolo '49, Anderson '74, Immobile '76 / Berisha '30 (penalty), Minamino '71

Lazio: Strakosha - Ramos Marchi, de Vrij, Radu - Basta, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic - Immobile, Alberto

Salzburg: Walke - Lainer, Ramalho, Caleta-Car, Ulmer - Haidara, Samassekou, Schlager, Berisha

Min. 76 - GOOOOOOOOOOOL Immobile duce scorul la 4-2

Min. 74 - GOOOOOOOOOOOL Felipe Anderson marchează, după o acţiune superbă

Min. 71 - GOOOOOOOOOOOL Minamino egalează pentru Salzburg

Min. 49 - GOOOOOOOOOOOL Parolo marchează cu călcâiul

Min. 30 - GOOOOOOOOOOOL Berisha egalează din penalty. Ovidiu Haţegan este centralul partidei

Min. 8 - GOOOOOOOOOOOOOL Lulic deschide scorul pentru Lazio

Arsenal - ŢSKA Moscova 4-1
Au marcat: Ramsey '9, '28, Lacazette '23 (penalty), '34 / Golovin '15

Arsenal: Cech - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Mkhitaryan, Ramsey, Xhaka, Wilshere - Ozil - Lacazette

ŢSKA Moscova: Akinfeev - Berezutski, Ignashevich, Berezutski - Kuchaev, Golovin, Natcho, Dzagoev, Schennikov - Musa, Wernbloom

Min. 34 - GOOOOOOOOOL Lacazette reuşeşte şi el "dubla"

Min. 28 - GOOOOOOOOOL Ramsey marchează un gol superb

Min. 23 - GOOOOOOOOOL Arsenal marchează pentru 2-1. Lacazette transformă fără probleme un penalty

Min. 15 - GOOOOOOOL Golovin egalează cu o execuţie superbă din lovitură liberă

Min. 9 - GOOOOOOOOL Ramsey deschide scorul încă din minutul 9

Leipzig - Marseille 1-0
A marcat: Werner '45+1

Leipzig: Gulacsi - Laimer, Konate, Upamecano, Klostermann - Forsberg, Demme, Keita, Bruma - Augustin, Werner

Marseille: Pele - Sakai, Kamara, Gustavo, Amavi - Sarr, Sanson, Zambo , Ocampos - Mitroglou, Payet

Min. 45+1 - GOOOOOOOOOOL Werner deschide scorul pentru Leipzig în prelungirile primei reprize

UPDATE | Alexandru Săbău şi selecţionerul României, Cosmin Contra, au prefaţat meciul dintre Atletico Madrid şi Sporting Lisabona

UPDATE | Selecţionerul Cosmin Contra şi secundul său, Adrian Mihalcea, vor urmări de pe stadion meciul dintre Atletico Madrid şi Sporting Lisabona. Alături de ei, în tribunele de pe Wanda Metropolitano, se va afla şi echipa Telekom Sport.

Arsenal - ŢSKA Moscova, de la 22:05, Telekom Sport 3

Europa League reprezintă pentru ”tunari” singura şansă de a mai prinde Liga Campionilor. După cum se ştie, câştigătoarea competiţiei merge direct în grupele Champions League. Arsenal a avut un nou sezon dezamăgitor în Premier League şi Europa League ar reprezenta o consolare pentru suporteri. Ar fi însă şi primul trofeu european al lui Arsene Wenger pe banca lui Arsenal. Arsenal este favorită clară în această primă manşă, dar ruşii au fost mereu surprinzători. ”Tunarii” au arătat însă o prestaţie foarte solidă în ”dubla” cu AC Milan, din optimi.

Atletico Madrid - Sporting, de la 22:05, Telekom Sport 1

Atletico a reuşit să câştige trofeul de două ori până acum, în 2010 şi 2012 - ultima dată chiar la Bucureşti, în finala cu Bilbao. Cu Diego Simeone pe bancă, madrilenii au început să impună respect atât în campionat, cât şi în cupele europene. În 2014 şi 2016, Atletico a jucat finala Ligii Campionilor, dar a pierdut de fiecare dată. Totuşi, sunt performanţe remarcabile pentru o echipă care investeşte mult mai puţin faţă de principalele forţe europene. Atletico porneşte cu prima şansă, dar Simeone are în faţă o echipă pregătită de un antrenor care a ajuns de două ori în finala competiţiei. Jorge Jesus a dus-o pe Benfica de două ori în ultimul act, în 2013 şi 2014, dar de fiecare dată a pierdut.

Lazio - Salzburg, de la 22:05, Telekom Sport 2

Este unul dintre meciurile echilibrate în sferturile Europa League. Lazio a arătat în acest sezon mult apetit ofensiv, iar FCSB a simţit-o pe propria piele. Este o competiţie la care jucătorii lui Simone Inzaghi pot spera, însă ”dubla” cu Salzburg nu este deloc uşoară. Austriecii au reuşit surpriza în optimi şi au eliminat-o pe Borussia Dortmund. Mai mult Salzburg a arătat un joc solid şi multă creativitate în faza ofensivă.

RB Leipzig - Marseille, de la 22:05, Telekom Sport 4

Un alt duel echilibrat. Leipzig a fost revelaţia sezonului trecut în Bundesliga, unde, la un moment dat, a fost în calcule pentru titlu. În optimi, nemţii au trecut de Zenit, într-o dispută destul de strânsă, care s-a încheiat cu 3-2 la general. De partea cealaltă, Marseille are un sezon peste media ultimilor ani. Este pe locul 3 în Franţa, iar în sferturile Europa League a ajuns după ce a trecut lejer de Athletic Bilbao.

Afla mai multe despre: europa leaguesferturiarsenalatletico madridlaziotska moscovasporting