Rezumatele zilei din Serie A. Fără Man şi Mihăilă, Parma a fost zdrobită de Atalanta. Marin şi Chiricheş, evoluţii excelente VIDEO

Serie A

Aici ai rezumatele zilei din Serie A.

Meciul zilei în Serie A a fost confruntarea dintre Juventus Torino şi AC Milan. Oaspeţii s-au impus categoric, scor 3-0

Fără Man şi Mihăilă, Parma a fost învinsă clar acasă de Atalanta. Până la pauză, a înscris doar Malinovski. În actul secund, rezervele au făcut spectacol. Bergamascii au mai punctat de patru ori. Cei trei marcatori au intrat pe teren după pauză. Pessina a dublat avantajul, iar meciul se îndrepta spre un succes liniştit al Atalantei. Finalul a fost incendiar însă şi s-au marcat cinci goluri într-uun sfert de oră.  Muriel l-a învins şi el pe Sepe, iar Brunetta a redus din diferenţă. Imediat după, Muriel a reuşit dubla. Dar acţiunea s-a mutat din nou la poarta cealaltă, unde a înscris şi Sohm. Miranchuk a stabilit scorul final, iar Atalanta va încheia etapa pe locul al doilea

Roma s-a răzbunat pe Crotone pentru eliminarea din semifinalele Europa League. Gialorrossii nu au reuşit să înscrie în prima repriză în faţa cele mai slabe apărări din Serie A, dar s-au distrat după pauză. Mayoral şi Pellegrini au marcat câte o dublă, iar Mkhtaryan a înscris şi el în partida încheiată 5 la 0. Crotone a ajuns la 90 de goluri primite în acest sezon. DIn 1934 nu s-a mai întâmplat ca o echipă să încaseze atât de multe goluri în Serie A.

Răzvan Marin a jucat 88 de minute pentru Cagliari în victoria extrem de importantă de pe terenul lui Benevento. Formaţia din Sardinia a luat un avans de patru puncte în faţa lui Benevento, prima echipă de sub linie. La pauză a fost 1 la 1, după golurile marcate de Lykogiannis şi Lapadula, iar în actul secund Pavoletti şi Joao Pedro au înscris în succesul cu 3 la 1 al celor de la Cagliari.

Vlad Chiriches a fost integralist in victoria obtinuta de Sassuolo pe terenul celor de la Genoa. Echipa lui De Zerbi a deschis scorul la capatul primului sfert de ora, cu reusita pustiului Raspadori. Sasuolo s-a desprins dupa gafa teribila a lui Massielo. Berardi nu a refuzat cadoul si a ajuns la 16 goluri in acest sezon de Serie A. Zapacosta a redus din diferenta, dar a fost prea tarziu pentru Genoa, care ramane in zona periculoasa a clasamentului. Sassuolo a obtinut a cincea victorie in ultimele sase etape si spera in continuare la un loc in Conference League.

Afla mai multe despre: rezumate serie a