Rodrygo, salvatorul ”galacticilor”: ”Sunt foarte fericit că am o dus-o pe Real Madrid acolo unde îi este locul, în finala Ligii Campionilor”

Rodrygo, salvatorul Realului, a reacţionat după calicarea madrilenilor în finala Ligii Campionilor.

Rodrygo a făcut posibilă calificarea celor de la Real Madrid în ultimul act al Ligii Campionilor.

În minutul 90, formaţia lui Carlo Ancelotti era condusă de Manchester City cu 1-0, dar brazilianul a marcat două goluri în decurs de doar câteva momente şi a trimis meciul în prelungiri, acolo unde Benzema a dat lovitura din penalty.

Astfel, cu 6-5 la general, ”galacticii” s-au calificat pentru finala care va avea loc pe Stade de France şi unde o vor înfrunta pe Liverpool.

La finalul meciului de vis din returul semifinalei cu Manchester City, Rodrygo a explicat ce reprezintă cele două goluri marcate şi cum s-a a fost felicitat de coechipieri.

Acesta a precizat şi că de acum atenţia sa şi a colegilor săi se mută spre finala cu Liverpool.

”Sunt foarte fericit că am reuşit să marchez două goluri şi să o duc pe Real Madrid acolo unde îi este locul, în finala Ligii Campionilor.

Ştiu că băieţii m-au felicitat, dar nici măcar nu mai ştiu ce mi-au spus pentru că nu-mi venea să cred ce s-a întâmplat. Până în minutul 90 eram eliminaţi, apoi am dat eu primul gol şi am început să avem încredere că putem reveni.

Asta e cea mai bună versiune a mea în Champions League şi sper să continui să înscriu. Când îmbraci acest tricou, este imposibil să te dai bătut.

De acum înainte, ne mutăm atenţia către finală. Mai avem două dueluri în campionat şi le vom folosi pentru a ne pregăti pentru marele meci cu Liverpool”, a declarat Rodrygo, după meci.

Rodrygo Goes a ajuns la Real Madrid în vara anului 2019. ”Galacticii” plăteau 45 de milioane pentru brazilianul care la vremea respectivă avea 18 ani. În momentul de faţă, cota sa de piaţă este de 40 de milioane de euro, conform transfermarkt.com.

Afla mai multe despre: real madridrodrygo